מנהל הקמפיין של טראמפ בישראל בראיון מיוחד לקבוצת ציוצים • הראיון המלא>>>


טראמפ הוא מועמד לא שגרתי. הוא אומר את מה שהוא חושב, הוא ישיר, הוא בוטה, אבל זה מה שאוהבים בו – הוא לא ממסדי. הוא לא קריזיונר, אלא בוא פשוט לא פוליטיקלי קורקט. 

ראיון הוואטסאפ המלא של מנהל הקמפיין של דונאלד טראמפ בישראל, צביקה ברוט, בקבוצת ציוצים של פולטיקאים. 

עורך: מיכאל שלר

ברוט מנהל הקמפיין של המפלגה הרפובליקנית בארץ, ברוכים הבאים ותודה שבאת להתארח אצלינו בנושא הבחירות בארצות הברית ככלל והמפלגה הרפובליקנית ודונלד טראמפ בפרט, אשמח קודם כל אם תוכל להציג את עצמך בקצרה לחברי הקבוצה.

כאמור, אני מנהל היום את קמפיין הבחירות של המפלגה הרפובליקנית בישראל. 

אני בוגר ישיבת בנ״ע אדרת, תושב בת-ים, ואחרי שנה בישיבת ההסדר באלון שבות התקבלתי לגלי- צה״ל ושרתתי שם ככתב משפט, כתב צבאי והכתב בשטחים. 

ב-2003 עברתי לידיעות אחרונות, ושימשתי עד לפני כשנתיים ככתב העיתון בכנסת. כרגע אני בחל״ת מהעיתון, ועוסק בייעוץ אסטרטגי וקמפיינים בארץ ובעולם.

במטה המתנדבים חברים מתנדבים רבים שאינם בעלי זכות הצבעה/ אזרחות אמריקאית. למה אתה חושב שהם צריכים להיות מעורבים בבחירות שם, למרות שהם לא גרים במדינה ואפילו לא אזרחיה? 

שאלה טובה. אני חושב שבאופן עקרוני לא צריכה להיות מעורבות של אזרחים בבחירות של מדינה אחרת. 

אבל – החריג כאן הוא שאנחנו פועלים בתוך המדינה שלנו, על אנשים שהם גם אזרחים ישראלים, וגם אזרחים אמריקנים. לכן בהחלט יש מקום לפעול כאן מולם, על מנת לשכנע אותם לבחור במועמד הנכון. 

בנוסף, נשיא ארה״ב אינו סתם מנהיג – הוא המנהיג החשוב בעולם. הוא מתערב לנו ללא הפסקה בנעשה כאן (יש יאמרו בצדק, ויש שלא), ולכן מותר גם לנו להביע את דעתנו לגבי זהות הנשיא הבא. 

האם זה נכון שהיה להילרי קמפיין בארץ והוא קרס? 

חשוב לי להדגיש שאני כמובן לא יכול להגיב בשם המפלגה הדמוקרטית שאותה אני לא מייצג – אבל למיטב ידיעתנו, אכן הפעם הם החליטו שלא להריץ קמפיין משמעותי בישראל אלא משהו מאד חלש, לאחר שהבינו שאין להם יכולת אמיתית כאן. 

ההערכה כרגע מדברת על כך שטראמפ והרפובליקנים ינצחו בישראל בפער משמעותי. 

1. האם טראמפ באמת מתכנן להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים? 

2. האם ממשלת ימין תוכל לבצע יחד עם טראמפ מהלך של סיפוח כלשהו ביהודה ושומרון? 

1. התשובה היא כן. מי שנכח אתמול בכנס שלנו בירושלים, היה יכול לשמוע את יועצו הקרוב ביותר של טראמפ, וחברו הטוב, דיוויד פרידמן, שהודיע חד משמעית שהשגרירות תעבור לירושלים – ואפילו הוסיף, בתור בדיחה, שאם הפקידים במחלקת המדינה ינסו למנוע את זה הם ילכו הביתה. ופרידמן, דרך אגב, מוזכר כמי שיהיה השגריר בישראל מטעם טראמפ. 

2. שאלת הסיפוח היא קודם כל שאלה ישראלית, לא אמריקנית. אם יהיה מצב שממשלה ישראלית כלשהי תרצה לבצע סיפוח, מלא או חלקי, אני מניח שכמובן יהיה לה הרבה יותר קל להסביר את זה לממשל הנשיא טראמפ, שיהיה מוקף באוהדי ישראל, לעומת ממשל הנשיאה קלינטון שתמשיך את מורשת אובמה. 

צביקה ברוט, מנהל הקמפיין (צילום: ויקיפדיה)


מה יחסו של טראמפ לסוגיית גיוס החרדים לצה"ל בכפייה ע"י שלילת תקציבים והעברתם למוסדות חינוך מעודדי גיוס? 

הסוגיה הזו היא סוגיה חשובה ודורשת דיון ציבורי עמוק והמון רגישות – אבל היא סוגיה פנימית ישראלית. לכן מר טראמפ לא מתייחס לסוגיה הזו, שאינה בסמכותו אלא בסמכות ממשלת וכנסת ישראל. 

מה יחסו של טראמפ לעניין הר הבית, כלומר: שייכותו וזיקתו לעם היהודי? 

טראמפ פרסם הודעה חד משמעית לאחר ההחלטה הקודמת של אונסקו, שמתנגד בחריפות להחלטה וקובע חד משמעית שיש לנו זיקה להר הבית. הוא לחלוטין בצד שלנו בנושא. 

איך אנחנו הישראלים/יהודים, יכולים להיות רגועים בנוגע לעמדתו של טראמפ כלפי ישראל, הבן אדם חי על קריזות. מי מבטיח לנו שהוא ישאר פרו ישראלי כמו שהוא מציג את זה עכשיו, ערב הבחירות? *ראה ערך הזיגזג בין המפלגה הרפובליקנית לדמוקרטית… 

טראמפ הוא מועמד לא שגרתי. הוא אומר את מה שהוא חושב, הוא ישיר, הוא בוטה, אבל זה מה שאוהבים בו – הוא לא ממסדי. הוא לא קריזיונר, אלא בוא פשוט לא פוליטיקלי קורקט. 

ולדעתי רוב הבוחרים רוצים בדיוק אדם כזה כדי להילחם בדאעש, כדי לעצור את איראן, כדי לתקוף את אנשי הטרור העולמי וכו׳. 

והכי חשוב: הנשיא אינו פועל לבד. הצוות שעוטף אותו הוא קריטי. 

לטראמפ יש אולי את הצוות הכי פרו ישראלי שהיה אי פעם למועמד אמריקני. הסגן שלו הוא אוהד ישראל מושבע. יועצו הקרוב הוא יהודי דתי. גם בתו חזרה בתשובה ושומרת שבת. 

אצל הילארי לעומת זאת, הסגן שלה היה ממובילי המחאה נגד רה״מ נתניהו בקונגרס, הצוות שלה מישהי שמעורבת לאחים המוסלמים, והיועצים שלה הם אנשי אובמה. 

תעשה לבד את החישוב. 

כמה נקודות שלא מובנות: א. אנחנו מצביעים לטראמפ, או לסגנו וצוותו? ב. בדיוק כפי שהוא מינה את צוותו כך הוא יכול לפטרם. ג. נקודת הזיגזג בין המפלגות (שלא ענית לי ע"ז) לא מראה על יציבות, כמו שאמרת אנטי ממסדי. 

1. כשאתה בוחר נשיא, אתה גם בוחר בצוות שלו. השם של הסגן אפילו מופיע על פתק ההצבעה. לצוות יש משמעות קריטית. 

2. נגיד שהוא יכול לפטרם, אז מה עדיף: לקחת מלכתחילה מישהי שכל הצוות שלה נגדך, או לבחור במי שמקיף עצמו בתומכים שלך?  

3. טראמפ מעולם לא זיגזג כי הוא מעולם לא היה פולטיקאי עד עכשיו. בתור אדם פרטי הוא יכול להצביע כל פעם כראות עיניו. זה מראה שהוא לא מקובע וזה טוב. 

טראמפ מדבר הרבה על הגבלות סחר חופשי, כביכול בשביל לשמור על הכלכלה האמריקאית ולייצר מקומות עבודה. הגישה הזו היא מרקסיסטית למעשה ,עומדת בניגוד מוחלט לעקרונות כלכליים בסיסיים, לניסיון העבר של העולם בכלל וארה״ב בפרט ולתפיסה הרפובליקנית. מדוע ההתעקשות? 

בא נסתכל על הצד השני: נפט״א היה הסכם שנחשב פריצת דרך בינלאומית אך רבים מאמינים – גם בצד הדמוקרטי – שנחל כישלון חרוץ. הגלובליזציה היא דבר מבורך אבל הבעיה שלי עם השאלה שלך היא המילה ״לכאורה״: הוא אכן עושה את זה כדי לשמור על מקומות עבודה, זה לא לכאורה. הכלכלה האמריקנית נמצא כבר שנים בנסיגה משמעותית ולא מצליחה להדביק את הפער עם המזרח. 

הגישה של טראמפ היא גישת בינתיים: הוא לא רוצה לחזור לתקופה של לפני נפט״א וקפט״א, למשל, אלא להשיג הסכמים טובים יותר, שמותאמים לעולם החדש שאנחנו חיים בו. 

נכון, יש דעות לשני הכיוונים האם זה טוב או רע. 

אבל השיטה הנוכחית פשוט לא עובדת כבר עשור. אתה רוצה לנסות עשור נוסף? 

טראמפ ותומכיו טוענים לאורך כל הקמפיין שהילארי בריאותית לא כשירה להיות נשיאה ומגבים את הטענות שלהם בכל מיני שיעולים וכו'… אז השאלה שלי היא, מה הקטע של טראמפ עם המשיכות באף בכל העימותים עם הילארי? 

ובכן, גם מועמדים לנשיאות מצוננים לפעמים. לפני עימות חשוב שותים הרבה מים, לוקחים טיפות אף, ומקווים לטוב. זה בדרך כלל עוזר, אבל לא מונע משיכות באף. 😄 אבל הנה משהו שהוא צריך להמשיך לעבוד עליו. מה אתה חושב שהסיכויים של דונלד טראמפ להיבחר? הסקרים לא לטובתו.. 

להגיד שהסיכויים נגדו זה לראות רק חצי תמונה. נכון לעכשיו – ישנם סקרים כמו שלמכון רסמוסן או של הלוס אנג׳לס טיימס שקובעים שהוא מנצח, ויש כמובן הרבה סקרים אחרים שקובעים שהילארי מנצחת. 

גם בסקרים האלה, הפער הצטמצם מאד ל-3-4 אחוזים בממוצע. זה ממש מעט! 

המשמעות היא שהקרב ממש צמוד. רבים מתומכי טראמפ חוששים ולא מדברים עם סוקרים. יש המון מתלבטים ורובם תומכים בטראמפ. לכן, הקרב צמוד מאד וצריך לעשות מאמץ אחרון עד יום הבחירות! 

מה דעתו של טראמפ על עמונה בפרט ואדמות פרטיות שחולקו על ידי מלך ירדן לפני 67 בכלל? 

כמו במקרה של החרדים, גם עמונה ושאר הסוגיות הללו הן סוגיות שלדעתו צריכות להיות מובלות על ידי ממשלת ישראל, לא ארה״ב. הממשל של טראמפ יגבה את ממשלת ישראל שיודעת הכי טוב מה נכון למדינת ישראל. 

אנחנו יודעים שכרגע טראמפ עושה את המקסימום כדי לרצות את תושבי ישראל אבל איך אפשר להבטיח שזה לא ייעלם אחרי הבחירות? 

עד כמה עד חושב שהעולם יתייחס ברצינות להצהרות של טראמפ והאם זה לא דווקא יסכן את ישראל, אתה יודע "אמור לי מי חברך" וכו'

קודם כל החלק השני, אני מבטיח לך שאם טראמפ יהיה נשיא כל העולם יתייחס אליו הכי ברצינות, ראינו את זה כבר עם נשיא מקסיקו ומנהיגים אחרים שנפגשו איתו כבר עכשיו במערכת הבחירות. 

לגבי השאלה איך אפשר להיות בטוחים שהחברות עם ישראל לא תיעלם אחרי הבחירות? אי אפשר, ואי אפשר להיות בטוחים עם אף מנהיג. 

ועכשיו בא נחליט מה עדיף, אדם שאומר שהוא איתנו ויחזק את הקשר עם ישראל, וגם מקיף את עצמו בצוות פרו ישראל, או במועמדת שמבחינתנו תמשיך את מורשת אובמה לעוד 4 שנים, מה שכן אפשר לעשות, זה לבחור את מה שנראה לנו הכי נכון, ואנחנו במידה מסויימת של ביטחון כן מאמינים שהוא ימלא אחר ההבטחות שלו. 

מה יחסו של טראמפ לערכים שמרנים כמו הפלות, או כלי נשק? 

טראמפ חד משמעית נגד הפלות, הוא נציג המפלגה הרפובליקנית והוא כן מדבר על כך. 

הוא כן בעד לאפשר שימוש בכלי נשק, בהתאם להגבלות הקיימות על אנשים, בניגוד לעמדות הפלגה הדמוקרטית שמדברת על מגבלות מאוד קשות. 

זה לא שהוא רוצה שיהיה נשק לכל ילד אבל הוא בהחלט חושב שבמקרים מסויימים ניתן לאפשר את זה בלי מגבלות שמסרבלות את האפשרות של בעלי חוות להגן על עצמם. 

מה יחסך לכל השערוריות שטראמפ היה מעורב בהם לאחרונה? שהצליח להעליב כמעט כל מיעוט אפשרי? ומה זה אומר עליו כאדם? 

אני חושב , שכמו שאמרתי קודם לטראמפ יש פה גדול, זה סוד הקסם שלו, וזה מה שגם הכניס אותו לקונפליקטים עם כל מיני קבוצות. 

אבל הוא בא ואומר, עזבו אותי מלהיות פוליטיקלי קורקט, יש לנו פה בעיה אנחנו מאבדים את המדינה שלנו (בארצות הברית), יש פה גבולות פרוצים, יש פה מהגרים לא חוקיים, הוא אומר אני אוהב את כל המיעוטים, גם את ההיספנים וגם את השחורים, אני בקשר טוב עם כולם, אבל לא יכול להיות שאנחנו ניתן יד ,כמו שהדמוקרטים רוצים לעשות, למהגרים בלתי חוקיים ונכשיר אותם סתם כך, כל מה שלא חוקי הוא לא רלוונטי, וכל מה שחוקי בבקשה, ואני בא לעשות פה סדר, ואם יש אנשים שלא אוהבים אותי בגלל זה סבבה, אבל אני בהחלט מתכוון לנסות ולדאוג שיהיו גבולות ברורים, שאנשים פה יהיו שומרי חוק, ושמי שרוצה להיכנס למדינה שלנו שייעשה זאת בדרך חוקית. 

האם נראה לך הגיוני שהנשיא של המדינה אולי הכי משפיע בעולם יהיה אדם ששמו נקשר בין אם בהרשעה או לא בעבירות מין וסמים חמורות מאוד? 

אני חושב שאנחנו בהחלט נמצאים בבחירות שבהם יש שני מועמדים שעל שניהם היו פרסומים מאוד מאוד בעיתיים, על טראמפ זה בעיקר דברים שהוא אמר חלק מהטענות היו גם על דברים שהוא עשה אבל הן לא הוכחו, ולגבי הילרי המון המון דברים שהם חמורים הרבה יותר לפעמים אבל היא אפילו לא לוקחת עליהם אחריות. 

אני חושב שהבוחר בסופו של יום צריך לנקות את כל רעשי הרקע האלה, ולזכור שהוא צריך לבחור מועמד אחד מבין שניים (כי הם השניים המובילים), ולשאול את עצמו מי המועמד שאיתו אני הכי מסכים, שמייצג את העמדות שלי בצורה הכי טובה, שיגבה את המדינה שלי בצורה הכי טובה, ואני חושב שבכל השאלות האלה, בטח בעיני הבוחרים האמריקאיים בישראל אין בכלל שאלה לגבי ההתאמה של טראמפ לתפקיד, במקרה של הילרי אנחנו נקבל עוד 4 שנים של אובמה, במקרה של טראמפ אנחנו נקבל גם נשיא וגם ממשל מאוד ידידותיים ומאוד אוהדים וזה לדעתי מה שמדינת ישראל צריכה עכשיו. 

©כל הזכויות שמורות לקבוצת ציוצים ומיכאל שלר, אין לצטט ו/או להעתיק חלקים ללא מתן קרדיט 

*הערת העורך: השאלות מובאות איך שנכתבו בקבוצה, ללא עריכה למעט השמטת השמות ושאלות שנראו לעורך לא רלוונטיות מטעמי פרטיות.

  1. מה דעתכם? כתבו לנו כאן ותגובתכם תתפרסם! יש לכם רעיון לדמות ציבורית שיכולה להתראיין אצלנו בקבוצה? פנו לעורך הבלוג באמצעות הטוויטר: https://twitter.com/asyossi/status/791685557256593409
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s