לראשונה: רשימת 50 החרדים המשפיעים והמובילים בטוויטר


לראשונה: רשימת 50 החרדים המובילים ביותר בטוויטר ישראל • אחוז הנשים ברשימה – רק 4% • המובילים: סיון רהב-מאיר, אריה דרעי, נתי טוקר ויוסי אליטוב • יותר מ-80% משמשים כעיתונאים • העיתון המוביל בנציגים: משפחה • האתרים החרדים המובילים: בחדרי חרדים וכיכר השבת (מצורף: מילון לטוויטריסט המתחיל)

 

מאת: יוסי אסולין @asyossi

הרשת החברתית טוויטר הפכה כבר מזמן לזירה החמה של עולם העיתונות החרדית, ויותר ויותר עיתונאים המגדירים את עצמם חרדים מצטרפים למאגר הצייצנים החרדים. הטווויטר מספק הצצה נפלאה לפן האנושי של הציבור החרדי, ובשביל עיתונאים חילונים רבים, ואף לסתם גולשים אנונימיים בטוויטר, מדובר בלא פחות מתגלית מרתקת (ע"ע הסיורים שעורך ישראל כהן לאנשי תקשורת בתוככי בני ברק).

בעוד שאת רוב המידע שלהם על הנעשה בציבור החרדי הם צרכו בעיקר דרך התקשורת (חדשות, סדרות, וכתבות מגזין), וקיבלו את החרדים יותר בצד הנסקר ופחות בצד המסקר, הרי שהטוויטר, שקיבל איכשהו הכשר ברחוב החרדי, פותח להם צוהר ישיר להוויות העולם החרדי, ללא מתווכים ופרשנויות כל שהן.

כעת, לאחר שערכתי את רשימת המשפיעים בטוויטר הישראלי בקרב הציבור הכללי,  נראה כי הגיע הזמן לערוך רשימה כזאת גם אצל משתמשי הטוויטר בציבור החרדי. להלן אציג את 50 הדמויות החרדיות הכי נעקבות ברשת החברתית טוויטר.

יצויין כי הרשימה מדרגת את הדמויות לפי מספר העוקבים, אך ברוב המוחלט של המקרים, הם גם הדמויות הכי משפיעות, בפרט כשהמדובר הוא בציבור החרדי. שכן, בשונה מהציבור הכללי, בציבור החרדי, אלו שמחזיקים בחשבונות טוויטר פעיל, לפחות ברובם, אינם משתמשים ברשת האחות הגדולה פייסבוק ולכן הציוצים שלהם הם לא מחזור של דבריהם מהפייסבוק, אלא ציוצים ייחודיים.

מי שחורגים מהמשוואה הזאת הם דווקא המקומות הראשונים: העיתונאית סיון רהב מאיר ושר הפנים אריה דרעי, שברשותם חשבון פייסבוק פעיל, והטוויטר הוא רק כלי נוסף להביא את קיצור הדברים שכבר כתבו בפייסבוק שלהם, אך הם מתגלים כפחות מעורבים ואינם משתתפים בדיונים בטוויטר.

מתוך כל העשירייה הראשונה, ניתן לומר כי בטייטל חרדי יוסי אליטוב הוא המוביל. כלומר, אליטוב (גילוי נאות: דוד שלי) הוא הראשון ברשימה שמתבלט ומזוהה בטוויטר כעיתונאי חרדי (עורך עיתון משפחה), זאת בשונה מקודמיו, נתי טוקר – שאמנם זוכה למספר עוקבים רב יותר אך מזוהה ככתב The Marker, סיון רהב מאיר, שאינה מזוהה כחרדית אלא כדמות על-מגזרית ועובדת ככתבת ערוץ 2. ואריה דרעי, שכאמור אינו פעיל כמעט בפייסבוק.

אחד הנתונים הכי מעניינים שעלו לאחר שסיימתי לערוך את הרשימה, הוא אחוז הנשים ברשימה – מתוך 50 הדמויות שנסקרו, אך ורק 2 נשים (4%), בעוד שבציבור הכללי הנשים תופסות נתח מכובד יותר של 25% מהרשימה.

שתי הנשים היחידות המופיעות ברשימה: סיון רהב מאיר (1) ושרי רוט (28). כאן אי אפשר לטעון לאפליות, שכן אף אחד לא מונע מנשים לפתוח חשבון טוויטר. מאידך, נתון של 4% מראה כי בכל הקשור לטוויטר, וככל הנראה גם בעולם העיתונות החרדי, הנשים עדיין לא מקבלות מספיק ייצוג ביחס למקומן באוכלוסייה.

מבין 50 המשפיעים בציבור החרדי, ניתן להבחין כי רק 4 מופיעים ברשימה הגדולה של 100 המשפיעים בציבור הכללי – סיון רהב מאיר (21), אריה דרעי (75), נתי טוקר (84) ויוסי אליטוב (87).

בעולם העיתונות החרדי, העיתון שמוביל בנציגים בטוויטר הוא עיתון משפחה, לו ארבעה נציגים ברשימה, כאשר שניים מהם מופיעים בצמרת הרשימה – עורך העיתון יוסי אליטוב (4) וסגנו אריה ארליך (6). עיתון נוסף לו שני נציגים ברשימה – בקהילה כאשר יעקב ריבלין, עורך החדשות, מופיע אף הוא בעשירייה הראשונה (10).

באתרים החרדיים, האתר שהכי מוביל בנציגים הוא בחדרי חרדים, לו שישה נציגים. אחריו האתר כיכר השבת לו שלושה נציגים, כאשר אחד מהם, ישראל כהן, מופיע בעשירייה הראשונה (7).

בערוצי הרדיו החרדיים, הערוץ שמוביל בנציגים הוא "קול חי", לו שישה נציגים. אחריו רדיו "קול ברמה" לו ארבעה נציגים.

דמויות חרדיות שכדאי לעקוב אחריהן: יהודה דרעי (הבן של…), מנחם כהן (עורך כפר חב"ד), אהרון דב הלפרין (עורך כפר חב"ד), ח"כ יגאל גואטה, המאייר של בחדרי ועורך בקול חי – יוסי חיים.

(*) הנתונים מעודכנים נכון ליום שני, 4 ביולי 2016.

הכתבה שמתפרסמת כאן היא רק כתבה חלקית בנושא הטוויטר והחרדים. הכתבה המלאה, שתכלול פרופיל מלא של 10 העיתונאים המובילים ועוד, תעלה בימים הקרובים בשיתוף עם אתר הברנז'ה והיח"צ אייס. לפרטים נוספים, עקבו אחריי בטוויטר: 

 

תגובת חברת הכנסת שלי יחימוביץ:

תגובת העיתונאית ענת סרגוסטי:

הרשימה המלאה

שם תפקיד עוקבים
1 סיון רהב-מאיר כתבת ערוץ 2 / גל"צ 57,675
2 אריה דרעי שר הפנים 14,382
3 נתי טוקר כתב The Marker 12,431
4 יוסי אליטוב עורך עיתון משפחה 11,383
5 איציק סודרי דובר ש"ס לשעבר 8,544
6 אריה ארליך סגן עורך משפחה 6,105
7 ישראל כהן כתב כיכר השבת 5,981
8 ירח טוקר יועץ תקשורת חרדי 5,875
9 קובי אריאלי גל"צ 5,482
10 יעקב ריבלין עורך בקהילה / קול ברמה 4,758
11 אלי שלזינגר כתב בחדרי חרדים 4,664
12 יקי אדמקר כתב וואלה 4,638
13 ידידיה מאיר ערוץ 7 / קול חי 4,602
14 שמעון ברייטקופף סגן עורך משפחה 4,597
15 עקיבא וייס כתב בחדרי חרדים 4,336
16 מני גירא-שורץ עורך בחדרי חרדים 4,147
17 אבי מימרן מגיש המהדורה קול-חי 3,888
18 משה ויסברג כתב בחדרי חרדים 3,769
19 בני רבינוביץ יתד נאמן 3,520
20 ישי כהן כתב כיכר השבת 3,373
21 אברהם גרינצייג עורך בחדרי חרדים 3,369
22 בצלאל קאהן מנהל תוכן קול חי 3,315
23 יואב ללום עו"ד ופעיל חברתי 3,191
24 איתי גדסי כתב קול חי 3,102
25 מלך זילברשלג סאטיריקן 2,979
26 דוד חכם שדרן קול חי 2,870
27 מיכאל שמש כתב גל"צ 2,741
28 שרי רוט עורכת חרדים 10 2,616
29 מענדי גרוזמן כתב NRG 2,386
30 אשר מדינה מזכיר סיעת ש״ס 2,355
31 אלי ביתאן עורך בחדרי חרדים 2,344
32 משה גלסנר מגיש המהדורה קול ברמה 2,318
33 שמעון ליברטי עורך כל הזמן 2,231
34 ישורון תורג'מן דובר קול ברמה 2,231
35 איציק אלרוב יועצו של אריה דרעי 2,094
36 שלמה קוק כתב קול העיר 2,090
37 יוסי בן עטר שדרן גלי ישראל 2,056
38 יהודה שלזינגר כתב ישראל היום 1,919
39 חיים אילוז עורך כיכר השבת 1,760
40 משה ביכלר 1,724
41 נועם זיגמן מגיש בקול ברמה 1,717
42 מנחם טוקר מגיש בקול חי / ערוץ 2 1,707
43 בעריש פילמר צלם וכתב  1,706
44 שמוליק אברהם כתב חרדים 10 1,702
45 אליעזר שולמן עורך חדשות משפחה 1,632
46 יהודה רובינשטיין יועץ תקשורת 1,612
47 אפי גלעד 1,514
48 מוטי רובינשטיין כתב קול חי 1,414
49 אברהם דויב עורך בקהילה 1,412
50 אלי ישי יו"ר יחד ויו"ר ש"ס לשעבר 1,387


העיתונאים במדיות השונות

עיתונות משפחה 4
בקהילה 2
יתד נאמן 1
כל הזמן 1
קול העיר 1
ישראל היום 1
The Marker 1
אינטרנט בחדרי 6
כיכר השבת 3
חרדים 10 2
NRG 1
וואלה 1
ערוץ 7 1
רדיו קול חי 6
קול ברמה 4
גל"צ 3
גלי ישראל 1
טלויזיה חדשות 2 2

 

לסיום: מילון טוויטר

(באדיבות: יאיר קיבייקו – kobaiko@  אתר Geektime)

 

פיד / Feed – פה תראה את כל מה שצייצו הנעקבים שלך, מחשבות, ערעורים, סיפורים וקישורים.
ציוץ / Tweet – הפעולה הבסיסית ביותר בטוויטר. כתיבת סטטוס ושליחתו אל הפיד של העוקבים שלכם.

ריטוויט / Retweet – קראת ציוץ שמצא חן בעינייך? אתה יכול לרטווט, כלומר, לצייץ אותו מחדש. יש שתי שיטות לעשות את זה: הראשונה היא פשוט להעתיק מה שהאדם השני כתב, כולל היוזר שלו, הדבקה בשורת הסטטוס שלך והוספת האותיות RT לפני. בשיטה זו אתה יכול גם לכתוב עוד משהו כתוספת לציוץ . שיטה אחרת היא לחיצה על כפתור הRetweet  הקיים בממשק של טוויטר. בצורה זאת לא ניתן להוסיף כיתוב נוסף לציוץ, אבל בגלל שאין צורך להוסיף את האותיות RT ואת שם המשתמש קל יותר לרטווט ככה ציטוטים ארוכים בלי לעבור את מגבלת ה-140 תווים. שימו לב כי ליוזרים שליד תמונתם מופיע מנעול לא ניתן לעשות ריטוויט בצורה הזאת, היות והפיד שלהם נעול ודורש אישור שלהם בכדי לקרוא אותו.

Reply / Mention –  הדרך להתייחס אל מישהו בטוויטר. אם אני רוצה לכתוב ליוזר מסויים, אני פשוט כותב שטרודל ואז את שם המשתמש שלו או לוחץ על כפתור ה- Reply  באתר כדי להתייחס לציוץ מסויים שלו.

דיאם / DM – הודעה אישית ליוזר מסויים שלא תופיע בפיד הראשי אלא תגיע אך ורק אליו. גם דיאם יכול להיות מורכב ממקסימום של 140 תווים. ניתן לשלוח דיאם רק למישהו שעוקב אחרייך.

האשטאג / Hashtag – דרך לסמן ציוץ כחלק מנושא מסויים ע"י הוספת סולמית לפני הנושא. על ההאשטג להיות בכתב מחובר גם אם הוא כולל יותר ממילה אחת. לחיצה עליו תוביל לחיפוש כל הציוצים שכוללים אותו (לא נתמך בעברית). ההאשטאג הנפוץ ביותר הוא FollowFriday# או FF#, מסורת שבה כל יום שישי אנשים ממליצים אחרי מי לדעתם שווה לעקוב. קליק לדוגמה.

טוויפל / Tweeple – אנשי הטוויטר. שילוב של המילים Twitter ו People.

טוויטאפ / Tweetup – מפגש של שני אנשים מטוויטר או יותר. בארץ מתקיים אחת לחודש טוויטאפ גדול של טוויטריסטים ביוזמתה של יעל בארי, טוויטריסטית וותיקה ופעילה מאד בקהילת טוויטר ישראל.

רשימות / Lists – יש לך כמה נעקבים עם משהו מהמשותף? אתה יכול להכניס אותם לרשימה ולראות פיד מיוחד שמורכב רק מהם. ככה תוכל לחלק את הנעקבים שלך למשל לקבוצות של חברים, אנשי מקצוע, עסקים וכו'. ניתן לעקוב אחרי רשימות של אחרים, ככה שאם למישהו יש רשימה שווה של אנשים, אתם יכולים פשוט לעקוב אחריה. את הרשימות (שלכם ושל אחרים) אפשר לראות מצד ימין של ממשק האתר.

טוויטפיק / Tweetpic – תמונה שעולה, בדרך כלל ממכשיר סלולרי, לאתרים כגון Tweetpic אוTweetPhoto ודומיהם. ההרשמה לאתרים אלו נעשית עם שם המשתמש שלך בטוויטר, ומתפרסמת ישירות לפיד שלך בטוויטר.

טוויטויד / Tweetvid – כמו טוויטפיק, רק עם וידאו. לא נפוץ במיוחד.

בליפ / Blip – שיר שמושמע באתר Blip.fm ומוקפץ לפיד הטוויטר.

בדומה לרטוויט יש גם רבליפ שמסומן באותיות RB.

פורסקוור / Foursquare – אתר שמלווה בתוכנה לסמארטפונים שבו אתה מעדכן איפה אתה נמצא לפי ה-GPS, יכול לצבור ניקוד ותארים, וכמובן לעדכן את כל העוקבים שלך בטוויטר. קליקלאתר.

פידמי / Fiddme – כמו פורסקוור, רק משודרג. צילום תמונות של האוכל מהמסעדות בהן אתה אוכל, המלצות וקבלת נקודות. העוקבים בטוויטר יוכלו לקנא באוכל שלך גם כן. קליק לאתר.

Tweetdeck / Seesmic – תוכנות לשולחן העבודה (לשתיהן יש גם גרסאות לסמארטפונים) שנועדו לתת שליטה טובה יותר על הפיד, הרשימות ושאר ענייני הטוויטר. נודעות כתוכנות למשתמשי טוויטר מקצועיים יותר.

יש עוד המון דברים, אבל אלו הם, פחות או יותר, הכלים הבסיסיים שצריך לדעת על טוויטר. אתם מוזמנים להכנס לטוויטר, להירשם ולהתחיל לצייץ. רק תזהרו, זה ממכר.

להערות ותיקונים, כתבו לנו כאן בתגובות ונשתדל להתייחס

מודעות פרסומת

3 מחשבות על “לראשונה: רשימת 50 החרדים המשפיעים והמובילים בטוויטר

  1. הרשימה לא מדוייקת. יש חרדים שלא רוצים תיוג אז מצייצים בכיף ויש להם המון עוקבים. כמוני למשל, אני חרדית ורק מתי מעט מהטוויטר יודעים זאת כי זה לא קשור.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s