ח"כ איציק שמולי נגד ממשלת אחדות • לראיון המלא והבלעדי לקבוצת ציוצים>>>


~חבר הכנסת איציק שמולי בריאיון מיוחד לקבוצת ציוצים~


על התקציב הדו-שנתי: לא מבין למה כחלון ניפח את האירוע הזה אם היה מוכן מראש להתקפל • על סגן הרמטכ"ל: ההשוואה לגרמניה לא הייתה במקומה וגם התזמון אינו מוצלח • על הקריאה של השרה רגב להתפטרות גולן: האמירה שלה אומללה ומשקפת התלהמות פוליטית מיותרת • על חוסר הרלוונטיות של מו"מ עם הפלסטינים: הפלסטינים הרוויחו ביושר את הספקנות הזו, אבל אין אלטרנטיבה להיפרדות • על השבירה של הרצוג ימינה: התכנית שהציג הרצוג נועדה כדי לשמר אותו בחיים ורלוונטי • על התבטאות זוהיר בהלול: אין ספק שנצטרך לעשות בדק בית רציני לקראת הבחירות הבאות, לפעמים המרכז / שמאל משתבלל בתוך עצמו ומרחיק במקום לקרב • על לפיד וכחלון: קבלני ביצוע של מדיניות ביבי • על שר הבריאות: ליצמן עושה דברים טובים ומקבל קרדיט ביושר • על מחירי הדיור: המחירים בשמיים בגלל המדיניות הדפוקה של הממשלה • וגם, איזה תיקים הוא שואף לקבל בעתיד?


לראיון המלא עם חבר הכנסת איציק שמולי>>>  

שמולי. (צילום: אתר מפלגת העבודה)

עריכה: יוסי אסולין |שני, 9 למאי, שעה: 15:40

 

וואטסאפ: צירפת את ח״כ איציק שמולי

פוליטי

תודה שבאת. ראשית, אשמח שתספר בקצרה כיצד הגעת לפוליטיקה. שנית, לפי איך שזה נראה, הרצוג נמצא במגעים מתקדמים עם נתניהו בעניין הצטרפותו לממשלת אחדות. האם יש לך התנגדות למהלך?

הגעתי לפוליטיקה מתוך תחושה שאני רוצה להיות במקום שבו מתקבלות ההחלטות ונותנים גם פתרונות. היה משהו מאוד מתסכל בעובדה שחצי מיליון איש עומדים ברחוב והממשלה לא משנה במילימטר את המדיניות שלה בצד החברתי כלכלי. לעניין האחדות, העמדה הראשונית שלי הייתה ונותרה נגד.

ועל מה אתה יכול להצביע ולומר כאן שיניתי?

המאבק לשנות הוא יומיומי. אני חושב שהעובדה שאני יוצא מתוך בלוק משכונת חיסכון ג בלוד לכנסת לא מאפשרת לי להתבלבל: הצלחתי לאחר מאבק להגדיל מענקי חימום לניצולי שואה, להעלות לסדר היום את הונאת הביטוח הסיעודי, למנוע מתאגידי המים לנתק מים ועוד. אין כמו להדליק את האור במקומות מוחלשים שבהם אנשים איבדו תקווה כבר מזמן.

מה אתה חושב על האמירה של השרה מירי רגב ולפיה יש לפטר את סגן הרמטכ״ל, האלוף יאיר גולן, בשל נאומו בטקס יום השואה?

האמירה של מירי רגב אומללה ומשקפת התלהמות פוליטית מיותרת. גולן קצין אמיץ וטוב שיש כאלו מפקדים בצהל. הוא גם הצביע על בעיות אמיתיות כמו גזענות ושנאת האחר שמבעבעות בחברה שלנו. זה מדאיג. עם זאת, כפי שאמרתי כבר, ההשוואה לגרמניה לא היתה במקומה וגם התזמון אינו מוצלח.

רבים טוענים שהיו מצביעים למחנה הציוני לולא היו בסיעה ח"כים פוסט ציונים דוגמת זוהיר בהלול, כמו כן הסיעה שלכם שסועה יותר מכל סיעה אחרת במשכן, אילו שינויים עליכם לעשות כדי לנצח בבחירות הבאות?

אתם בוודאי יכולים לשים לב שאני משמיע קול מאוד ברור, אולי הכי ברור, כנגד תופעות כאלו. כך היה במקרה עם זוהיר, ביקור הבל"דיסטים משפחות מחבלים, BDS ועוד .. בעיני אין שום סתירה בין תמיכה נחרצת בסיום הכיבוש ורעיון שתי המדינות ובין התנגדות לתופעות הללו. אין ספק שנצטרך לעשות בדק בית רציני לקראת הבחירות הבאות. עמדות כאלו קיימות בפוליטיקה אבל לדעתי הן אינן משקפות את עמדותיה הקלאסיות של המפלגה.

כשאתה אומר "בדק בית", למה אתה מתכוון?

אני חושב שאנחנו חייבים לדבר בשפה שונה, לדבר עם אנשים בגובה העיניים. למשל בכלכלה, להפסיק לדבר רק במאקרו, אלא גם על החשבונית במכולת. בנוסף לזה, להבין שאנשים צריכים להרגיש אצלנו בנוח ובבית כדי להצביע לנו ולצערי לפעמים המרכז / שמאל משתבלל בתוך עצמו ומרחיק במקום לקרב.

 

בישראל קיים קהל שתומך בעמדות המפלגה אך לא מוכן להצביע לה – קהל המזרחים המסורתיים – "מנשקי הקמעות". כיצד לדעתך אפשר לגרום לקהל זה להצביע למפלגתך?

אנחנו חייבים לגרום להם להרגיש בבית. לא מספיק שאנשים יכעסו על נתניהו הם צריכים להרגיש בבית אצלנו, ולפעמים הנטייה של השמאל להשתבלל בתוך עצמו מרחיקה רבים.

מלבד הרצוג, האם אתה רואה במחנה השמאל עוד אישים שראויים להנהגה ומתאימים לתפקיד ראש הממשלה?

יש אנשים ראויים ואני מקווה שיצטרפו עוד מבחוץ (רמז לגנץ / אשכנזי? י.א)

הנטייה של השמאל להשתבלל בתוך עצמו מרחיקה רבים. בתמונה: האמן יאיר גרבוז (צילום: ראובן קסטרו)

באיזה תיק היית מעוניין בממשלת מחנ"צ עתידית?

תחילה תיק הרווחה, בהמשך תיק החינוך. ואני לא אומר את זה בהקשר של ממשלת אחדות עכשיו, אלא בכלל.

האם אתה רואה את עצמך בעתיד מתמודד לראשות מפלגת העבודה?

בעתיד הרחוק. אבל שוויה שוויה.

 

מדיני

 

האם ביום מן הימים יהיה ניתן להגיע להסכם דרך משא ומתן עם הפלסטינים? נראה שתושבים רבים במדינת ישראל התייאשו מדרך זו.

אין שום אופציה אחרת. כל דבר אחר יביא את הקץ על החזון הציוני, וישנה את אופייה של המדינה מיהודית-דמוקרטית. אני מבין שהפלסטינים הרוויחו ביושר את הספקנות הזו (אם כי עיקר האחריות היא על ביבי, פשוט כי הזמן עובד לרעתנו), אבל אין אלטרנטיבה להיפרדות.

מה אתה חושב על שבירתו של יו"ר מפלגתך ימינה?

אין שבירה ימינה. נאמנים לחזון שתי המדינות והתכנית שהציג הרצוג נועדה כדי לשמר אותו בחיים ורלוונטי. יש לנו (למחנ"צ י.א) רגל אחת שנטועה במרכז ורגל אחת בשמאל. בעיני כל מי שמאמין בשתי מדינות, בכלכלה רחבה ובהגנה על אושיות הדמוקרטיה צריך להיות חלק מהמחנה.


כלכלי

מה דעתך על התקציב הדו שנתי השנוי במחלוקת?

תקציב דו שנתי הוא דבר רע מאוד מאוד, בעיקר כי קשה לממשלה לעמוד במה שתכננה. זו חלטורה פוליטית שנועדה לתת שקט לממשלה.. לא מבין למה כחלון ניפח את האירוע הזה אם היה מוכן מראש להתקפל.

אתה ומפלגתך הגדרתם את עצמכם לא פעם כ״סוציאל דמוקרטים״. העניין הוא שהסוציאל דמוקרטיה היחידה שעובדת כיום היא במודל הנורדי (שבדיה, דנמרק) שמבוסס על כלכלה חופשית- קפיטליסטית- מופרטת יחד עם מערכת רווחה נדיבה. האם זה הכיוון שלכם? כי מדברי יחימוביץ & שפיר לא משתמע כך.

לא ראיתי שהקפיטליזם מצליח כ"כ ברחבי העולם. להיפך, ישנה התפכחות רבה שהמודל לא עובד. באשר אלינו, יש מתחים וגוונים גם בעניין הכלכלי, אבל מאמינים באותם עקרונות יסוד: שיקום השירותים החברתיים, עצירת ההפרטות (בעיקר של שירותי ליבה) וכו׳.

האם נכונות הטענות שכל מחאת האוהלים הייתה כדי לקדם פוליטיקה פרטית שלך? והאם יש דברים שאתה יכול להצביע עליהם ולהגיד עשיתי להורדת יוקר המחיה והדיור? אמנם זכית בתואר הח"כ החברתי ביותר אבל עדיין המחירים בשמים!

המחירים בשמיים בגלל המדיניות הדפוקה של הממשלה. ח"כ לא יכול להוריד את מחירי הדיור כי הוא לא קובע את מדיניות הממשלה בתחום. אפשר לאתגר את הממשלה בהצעות חוק וזאת אנו עושים. לדעתי עדיין לא הגיעה בשורה בהורדת יוקר המחיה והדיור, פשוט כי המדיניות הכלכלית ומי שקובע אותה לא התחלף. גם לפיד וגם כחלון עשו פה ושם דברים נחמדים (בעיקר ברמה הסמלית) אבל הם לא יותר מקבלני ביצוע של מדיניות ביבי.

היית ממובילי הקו המתון במחאת האוהלים ב-2011 שהוביל בסופו של דבר לסיום המחאה. במבט לאחור, האם אתה מתחרט על הצעד הזה? 

לא מתחרט על הקו הממלכתי, השפוי, הפרגמטי. אני לא מאמין שמאבק אלים או רדיקלי היה מתרומם בכלל.

 

חברתי

אתה רואה עוד מרווח לפעולה בנוגע לביטוחים הסיעודיים? הנתונים שהצגת די מזעזעים!

המלחמה עדיין לא תמה בעניין הסיעודי. מבטיח לך. כחלון פשוט טיאטא את הבעיה מתחת לשטיח ואנחנו לא נוותר. ההתעללות של הביטוח הלאומי ושל חברות הביטוח בקשישים חייבת להיפסק. בטווח הארוך – הפתרון הוא ביטוח ממלכתי, בקצר – להשאיר את האנשים בהסדרים הקיימים ולא לזרוק אותם לרחוב. כחלון בעצם נתן לחברות הביטוח אור ירוק לזרוק אותם לרחוב.

מה דעתך על שר הבריאות יעקב ליצמן שהפך לפופולארי בממשלה הנוכחית?

ליצמן עושה דברים טובים ומקבל קרדיט ביושר. האתגר הגדול הבא שלו הוא ביטוח סיעודי ממלכתי, כפי שהבטיח. במהלך שלו להוצאת תרופות מצילות חיים מהסל הממלכתי והעברתם לביטוחים המשלימים הוא ימצא אותי נגדו.

מה דעתך בנוגע לחוק הגיוס? האם אתה רואה במפלגות החרדיות שותפות טבעיות לתנועת העבודה?

יש בסיס לשותפות. אני חושב שהחרדים צריכים להבין שחובה להפסיק להתנהג כסקטור, ואנחנו צריכים להבין שגם שינויים לוקחים זמן.

״העובדה שאני יוצא מתוך בלוק משכונת חיסכון ג בלוד לכנסת לא מאפשרת לי להתבלבל״. בתמונה: הבניין בו מתגורר ח״כ שמולי כפי שתועד במהלך הדיון בקבוצה ע״י הח״כ עצמו

למפלגת העבודה קשר הדוק עם תנועת המושבים והקיבוצים, אך נראה שבמאבק החקלאים הנוכחי נדם קולכם. מה עמדתך בנושא?

אני לא חושב שזה תיאור נכון של המציאות. אנחנו נאבקים כנגד הרצון לרסק את החקלאים כל הזמן.

מה דעתך על נשות הכותל?

אני חושב שמדינת ישראל חייבת לתת יותר הכרה וזכויות לזרמים אחרים ביהדות, מצד שני גם אנחנו צריכים לשאול את עצמנו תמיד מה עקרוני לנו ועל מה נוכל להתפשר. 

 

 קצרים מתוך הראיון:

הצנחתה של ציפי לבני בבחירות האחרונות: "המהלך הוכיח עצמו בזמנו. הגענו ל-24 מנדטים. עם זאת, היו הרבה דברים שלא עבדו נכון בקמפיין".

הקמפיין של  אראל מרגלית: "אראל איש מוכשר, לקמפיין אני ממש ממש לא מתחבר".

יאיר לפיד, ראש הממשלה הבא? "לא!"

חוק הגבלת שכר הבכירים: "המנהלים הביאו זאת ביושר על עצמם. לא יכול להיות שפערי השכר כאן הם כה מטורפים ואדם אחד מרוויח בחודש מה שאחר באותה החברה לא יקבל חיים שלמים".

מילה לסיום:

הדיון הסתיים בשיאו בשל השעה המאוחרת, ח״כ שמולי יתארח שוב בהזדמנות נוספת.

***

קצת על ריאיונות הוואטסאפ שאני עורך

ריאיונות הוואטסאפ נועדו לחבר בין נבחרי הציבור והעיתונאים לציבור עצמו. במסגרתם, כל אחד ואחת מחברי הקבוצה הופך למראיין בעצמו ושואל בכל נושא את המרואיין. לאחר מכן אני מביא כאן בבלוג את מיטב השאלות והתשובות וכך מקבלים תשובות לשאלות לא מזווית של שואל אחד, אלא מזוויות רבות. 

בינתיים השתתפו אצלנו:

חברי הכנסת: איציק שמולי, מיקי זוהר, אורן חזן.

עיתונאים: אלדד יניב, טל שניידר, שמעון ריקלין, עקיבא נוביק.

הבטיחו את השתתפותם: ח״כ בצלאל סמוטריץ', ח״כ יואב קיש, ח״כ יואל חסון, ח״כ עמר בר לב, יו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי, וככל הנראה גם ח״כ יאיר לפיד.

 

מעוניינים להשתתף בדיונים הבאים? שלחו בקשה לחשבון הטוויטר האישי שלי:

 

לראיון המלא שקיימנו עם העיתונאי עקיבא נוביק

לראיון המלא שקיימנו עם העיתונאי שמעון ריקלין

לראיון המלא שקיימנו עם הבלוגרית טל שניידר

לראיון המלא שקיימנו עם ח"כ אורן חזן

 

 

 

מודעות פרסומת

4 מחשבות על “ח"כ איציק שמולי נגד ממשלת אחדות • לראיון המלא והבלעדי לקבוצת ציוצים>>>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s