ריאיון החג המלא של ח"כ אורן חזן לקבוצת ציוצים>>


בריאיון וואטסאפ ראשון מסוגו, פורש חבר הכנסת אורן חזן את משנתו המלאה בנושאים רבים. לתועלת אלו שלא השתתפו בדיון, אני מעלה כאן את הריאיון המלא שהתקיים בקבוצת הוואטסאפ של ציוצים.


על היחס השלילי אליו בתקשורת: "נבחרתי כדי להיות הקול השפוי של הציבור בישראל". השאיפות לראשות הממשלה: "אולי בעתיד יום יבוא ויהיה כך"… על יעלון: "תפישת הביטחון שלו שגויה ומנותקת מהמציאות, מיושנת ולא יודעת להתמודד עם הטרור העכשווי". על הסרטון של אראל מרגלית: "הוא ניסה להיות דונאלד טראמפ אבל במקרה הכי טוב הוא יכול להיות טרמפולינה. מי שרוצה להיות שחקן, ראוי שיישאר ב"הבימה". על השתתפותו בעצרת התמיכה בחייל: "אין אדם בישראל, בשמאל או בימין, שלא חושב שמחבל שבא לפגוע ביהודי דמו בראשו וצריך לסיים את היום עם כדור בראש". על סוגיית הרפורמים בכותל: "בחסות הפלורוליזם אנחנו מאבדים את הזהות שלנו". על לגליזציה: "אין מקום ללגליזציה ולהימורים מכל סוג שהוא במדינת ישראל". על ארגון להבה: יש דרך אחרת להביא את הימין של ישראל לשולחן, והיא לא עוברת בקיצוניות, בהפחדה או בשיח בוטה ומתלהם. על הנישואין החד מיניים: "כל אדם רשאי לעשות מה שהוא רוצה, איך שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה. בביתו או מחוצה לו". על הפריימריז בארה"ב: "אני מקווה שהנשיא הבא יהיה דונאלד טראמפ" על תחקיר עובדה על גנדי: ״אדם שנמצא כמה מטרים מתחת לאדמה לא יכול להביע את תגובתו״.


יוסי אסולין |פורסם ב- 27/04/16 | 18:15

(צילום: ראובן קסטרו)

שלום חבר הכנסת אורן חזן וברוכים הבאים!

תודה. חג שמייח לכולם.

לאן אתה שואף להגיע בכנסת? האם אתה שואף להיות ראש ממשלה יום אחד?

כשהייתי מאוד צעיר אמרתי שיום יבוא ואני אהיה ראש ממשלה. היום, כששואלים אותי לאן אני רוצה להגיע, אני כבר לא אומר את זה. אני אומר שאני רוצה להגיע הכי רחוק שאפשר כדי לשרת את הציבור בישראל נאמנה. כבר היה איזה אחד (בוז׳י הרצוג י.א) שאמר: "אל יתהלל חוגג כמפתח. אני ינצח את נתניהו" וראינו איך זה הסתיים…

לדעתך, האם התדמית השלילית שנוצרה לך בתקשורות תועיל או תזיק לך בפריימריז הקרובים? 

אני לא יודע להעריך מה תהיה המשמעות של התקשורת לגביי בפריימריז הבאים, זה גם מוקדם מידי לדבר על זה. הבחירות לא עתידות להתקיים בקרוב. אלא אם כן מישהו יודע אחרת. בינתיים אני יודע שאני מנצל את הבמה שאני מקבל כדי להעביר את המסר שלי ואת האידיאולוגיה שלי ושל תנועת הליכוד. בסופו של יום, לשם כך נבחרתי. כדי להיות הקול השפוי של הציבור בישראל, של תנועת הליכוד ושל הימין בישראל. וזה מה שאני עושה.

ובאם לא תיבחר לכנסת הבאה?

אני בוחר להאמין שהציבור ידע להכיר לי תודה על העשייה המרובה, על העמידה האיתנה, על הביקורת, על הפיקוח, על העמדות הלאומיות האמתיות שלי שמייצגות את דרך הליכוד. ואם לא… אמשיך לשרת את הציבור בישראל בכל מקום אחר שאהיה בו.

האם אין אמת בכל הביקורת הרבה שנשמעת כנגדך? אולי אתה מתחרט על דברים שעשית?

אני לומד מטעויות. כן, אני עושה טעויות כמו כולם. אחרי הכל, גם אני בן אדם. אני משכיל ללמוד מהסביבה שלי, משכיל ללמוד מכל אדם. אני שואף להשתפר, ויש עוד לאן להגיע. ומעל לכל, אני פתוח תמיד לביקורת ושמח לקבל אותה. לפעמים, גם כשהיא כואבת, היא צריכה להיות כזאת משום שהיא נכונה.

האם יש מקום לצעירים בפוליטיקה?

צעיר זה לא מילה גסה. אני חושב שמנהיגות צעירה היא מנהיגות רעננה, היא כזאת שמחוברת לשטח. המרץ והכח שיש לצעירים ולצעירות היום צריך לבוא לידי ביטוי גם בפוליטיקה.

מה תעשה בכדי לשנות את הנתונים של הטבלה העגומה הבאה:ח״כ חזן:

אני באמת חושב שזו טבלה עגומה, והגיע הזמן שבאמת נשים את שיח הגזענות בישראל של 2016 בצד, ונתחיל להבין שכולנו ראויים. וברגע שאנחנו נתחיל לקבל את עצמנו ככאלה. החברה כולה תהיה חייבת ליישר עם זה קו ונראה שינויים של ממש בטבלה הזאת בשנים הבאות.

מה דעתך על התנהלות ראשי הביטחון בפרשת החייל?
כולם מבינים היום שעניין החייל הוא פשוט כשל מנהיגותי, כשל של אלו שפחדו להתמודד עם ביקורת שיפוטית מחד או מביקורת בינלאומית נוקבת מאידך, ובחרו לזרוק חייל לבד כשכפץ מגן. אני הייתי נוכח בכל הדיונים, ואני יכול לומר לכם שאני מאמין לו. ובסופו של יום, הוא יצא זכאי. אבל מעל לכל, צריך לדעת לתת לאדם להביע את עמדתו ולבצע תחקיר הגון ללא סימון מטרות מראש.

מדוע השתתפת בעצרת למען החייל, למרות שרבים סבורים שהיה מדובר בעצרת קיצונית?

זה נכון שיש קיצוניים, אך אלו שוליים שבשוליים, שניסו לקחת את העצרת הזאת למקום אחר. מה שאני לקחתי ממנה, זה באמת המוני בית ישראל שהניפו דגלי ישראל בגאווה. בלי שום קיצוניות. אני לא שמעתי קריאות מוות לערבים. שמעתי קריאות מוות למחבלים. אני לא שמעתי קריאות מוות לשמאלנים.

מה דעתך על אותם שוליים שכן השתמשו בביטויים הגזעניים הנ"ל?

כל מי שיקרא קריאה כזאת, בין אם זה לשמאלנים ובין אם זה לערבים ,ימצא אותי כשכפץ עומד איתן כנגדו. יחד עם זאת, לגבי קריאות מוות למחבלים, אין אדם בישראל, בשמאל או בימין, שלא חושב שמחבל שבא לפגוע ביהודי דמו בראשו וצריך לסיים את היום עם כדור בראש. זה הפיתרון היחיד. עם טרור לא מדברים, לא מלטפים ולא מתעסקים. טרור מחסלים ורצוי שעה אחת קודם.

בעוד כחודש יו"ר הקואליציה, ח"כ צחי הנגבי, שהוא גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, אמור להתמנות לשר. כלומר, שני התפקידים מתפנים. האם יש סיכוי שנראה אותך באחד מהם?

אני ממתין בסבלנות קודם כל שסייעת הליכוד והעומד בראשה יכבדו את ההסכם שהיה איתי כמו עם שאר חברי הסייעה – וייתנו לי לקיים את התפקיד שהייתי אמור לקבל בשנה האחרונה. יחד עם זאת, כמו שאתם רואים, אני באמת לא מחפש להתרפק על קרני כיסאות עור הצבי. לגבי ועדה כזו או אחרת, אני ממתין בסבלנות. אני אקבל על עצמי כל תפקיד שייתנו לי כדי שבו אני יוכל לשמש כשליח נאמן לציבור.

האם לדעתך בוגי יעלון צריך לפרוש מהליכוד ולסיים את תפקידו כשר הביטחון? 

זה לא מתפקידי למנות שרים ולא לפטרם. מי יודע? אולי בעתיד יום יבוא וזה יהיה כך. אבל כרגע יש רק אחד שזהו תפקידו וזהו ראש הממשלה. בעניין התפקיד עצמו, לי ולשר הביטחון יש ויכוח ענייני נוקב על תפישת הביטחון שבעיניי היא שגויה ומנותקת מהמציאות, מיושנת ולא יודעת להתמודד עם הטרור העכשווי והצעירים הפלסטינים בני עמנו. ועל כך אני נאבק. וכולם רואים פעם אחר פעם איך הדברים שאני אומר מתקבלים. ובאים לידי ביטוי גם בהחלטות קבינט וגם באמירות של ראש הממשלה ושרים אחרים.

מתוך הדיון. עוד גירסה לשאלת ראש הממשלה.

מה תגובתך לסרטון של אראל מרגלית ?

אראל מרגלית ניסה להיות דונאלד טראמפ אבל במקרה הכי טוב הוא יכול להיות טרמפולינה. הוא מנותק מהמציאות. כשאני עומד בסרטון ואומר קיבינימט, דם יהודי נשפך פה, כולם רואים מבינים ומרגישים שזה לא משחק. כשאראל מרגלית עושה את זה, זה מצועצע מידי. אולי הוא מנסה להעביר את המסר שבעיניו הוא הנכון. אבל לא בבמה הנכונה. אתה לא יכול להיות שחקן ולשמש כמנהיג ציבור. מי שרוצה להיות שחקן, ראוי שיישאר ב"הבימה".


מה דעתך על סוגיית הרפורמים בכותל המערבי?

רחבת הכותל היא לב לבו של העם היהודי. היא מקום של דמעות, של עצב ושל שמחה. היא מקום של רגש וחיבור להיסטוריה, למורשת ולזהות שלנו. אני חושב שזה נכון שיש 70 פנים לתורה, היום יש כבר 7,000… אבל לא נכון לפתוח רחבה שתהיה מעורבת. בחסות הפלורוליזם אנחנו מאבדים את הזהות שלנו. אני לא אדם שומר תורה ומצוות, אבל אני יודע דבר אחד: לא בכדי, מעל ל-3,200 שנה אנו חונכים ומנשקים מזוזה בכניסה לבית. לא בכדי אנחנו עומדים שנה אחר שנה בליל הסדר, קוראים את ההגדה בחזקת "והגדת לבנך", ואנחנו עומדים ואומרים "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם". והשארית שנותרה לנו, הגשר הישיר, הם המקומות הקדושים ואסור לנו לפגוע בקדושתם.

מהי תגובתך לדבריה של חנין זועבי בכנס בנצרת לפני יומיים  בו אמרה שעל האנשים ברשות להתחיל מרד פנימי בגלל התיאום הבטחוני עם ישראל?

אני קורא לרשימה המשותפת הערבית – "הרשימה המשותפת הפלסטינית". ויש לזה הסבר פשוט: חברי הכנסת הערבים רואים את עצמם נציגיהם של אלה שמתיימרים להיות עם ומכנים את עצמם פלסטינים. ידוע הרי שאין דבר כזה עם פלסטיני. אני חושב שמקומם לא בכנסת. הביקורת שלי היא בראש ובראשונה כלפינו. בסופו של יום, הייתה אפשרות לשלוח את חנין זועבי מאחורי סורג ובריח והיה מי שבחר בפרקליטות להגיע איתה להסדר טיעון שמאפשר לה לעמוד עדיין מעל בימת הכנסת ולערער על ריבונותה של מדינת ישראל.

האם למרות זאת אתה חושב שצריכה להיות נציגות ערבית בכנסת?

בוודאי. אבל נציגות ערבית אותנטית. שתתעסק בכפרים, ביישובים הערביים, בבעיות של החברה הערבית. שתעזור לי לקדם את נושא לימוד השפה הערבית מכיתה א' כמו את לימוד העברית במגזר הערבי. שתתעסק בענייני דיומא ולא ברשות הפלסטינית או באיזשהו חלום שעתיד להתנפץ. אין בכנסת ישראל מקום לתומכי טרור.

האם אתה תומך ב"פתרון שתי המדינות" כמו רה"מ? מה הפתרון המדיני שלך? 

אני אומר את זה בצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים: אין דבר כזה שתי מדינות! אני מתנגד לכל אמירה כזאת. לכל כיוון כזה. זה לא פיתרון לשום דבר. זה רק בסיס למחלוקת גדולה יותר. ישנה רק מדינה אחת מהירדן לים – מדינה יהודית בארץ ישראל, לעם היהודי – מדינת ישראל.

האם אתה בעד סיפוח וריבונות?

אני חושב ששאלת הסיפוח ושאלת הריבונות הן שאלות פילוסופיות. אם תשאלו אותי היום יש ריבונות, כי כאשר אתה נוסע, ובטעות או שלא בטעות, עושה עבירת תנועה, מי שעוצר אותך זו משטרת התנועה של משטרת ישראל. אם אתה שולח את הילדים שלך לבית הספר, זהו בית ספר של מערכת החינוך של מדינת ישראל. אתה משלם מסים למדינה. ומעל לכל, בית דין גבוה לצדק של ישראל הוא זה שמכריע בשאלות מנהלתיות כאלו ואחרות. ולכן בעיניי יש סיפוח ויש ריבונות. אם נדבר כך זה מה שיהיה.

כיבוש בישראל – האמנם?

מה פתאום? אתה לא כובש משהו שהוא שלך! רק אמש התחלנו את חגיגות שנת ה-50 לשחרור יהודה ושומרון ובירתנו הנצחית – ירושלים. הרי 99% מהפלסטינים חיים היום תחת הרשות הפלסטינית. הם נותנים להם את כל השירותים. ההתמודדות האמתית היא עם הרשויות של הפלסטינים, שבמקום להשקיע את תקציבי ענק שמקבלים מחו"ל בחינוך ובתשתיות, הם משקיעים אותם בטרור.

אתה לא חושב שמדינת ישראל היא מדינת אפרטהייד?

אני מזמין את כולכם לפתוח את המילון ולקרוא מה זה ההגדרה אפרטהייד. ולראות שכל קשר בין מה שקורה בישראל היום לבין אפרטהייד לא קיים. אפרטהייד זה ששני אזרחים בעלי אזרחות שווה במדינה מקבלים זכויות שונות ויש ביניהם אפליה. לצער רבים, אני רוצה להזכיר לכם, שאלו המכנים עצמם פלסטינאים, הם לא אזרחי מדינת ישראל. ולכן כל השימוש באפרטהייד הוא לא רלוונטי. בישראל חיים מיעוט ערבי, צ'רקסי, ארמני, דרוזי, שמקבל פה שיוויון זכויות מלא, שנוסע איתנו באוטובוסים, שהולך איתנו לביטוח לאומי, שמבלה איתנו בתיאטראות ובמשחקי כדורגל. תפסיקו לעבוד על הציבור! אין דבר כזה אפרטהייד בישראל. נקודה.

מה דעתך על הבנייה בעיר מגוריך – אריאל?

צריך לומר את האמת כמו שהיא. יש הקפאת בנייה באריאל. אבל עוד מעט יהיה נשיא חדש לארצות הברית, אני מקווה שזה יהיה דונאלד טראמפ, וכשהוא אומר שיעביר את השגרירות מתל-אביב לירושלים, אני בוחר להאמין שהוא יעשה זאת, בניגוד לאחרים שרק אמרו כך. ואני מאמין שהוא כנראה יתמוך בבנייה בהתנחלויות. ומדוע? כי הוא מבין את מה שהרבה ישראלים לא מבינים: הדרך היחידה להתמודד עם הסכסוך היא לקבוע את המדיניות בשטח.

האם אתה חושב שיש לשנות את חוק ההנצחה של גנדי בעקבות תחקיר עובדה?

טוב שהיה תחקיר. מצד שני, הרי נאמר: אחרי מות קדושים אמור. אני חושב שזה לא נכון לבצע משהו ולחרוץ גורלות בלי לתת לבנאדם הזדמנות להגיב ולהביע את עמדתו. פעם אחרונה שבדקתי, אדם שנמצא כמה מטרים מתחת לאדמה לא יכול להביע את עמדתו.

מה דעתך על ארגון להבה?

אתמול הייתי בחברון וניגשו אליי קבוצת נערים חלק עם חולצות של להבה וחלק של "כהנא צדק", והם ביקשו להצטלם איתי. הם שאלו: מה, אתה מתבייש להצטלם איתנו בגלל החולצות? מה אתה שונא אותנו? אמרתי להם: אני לא שונא אף אחד, אני פשט חושב אחרת. אני איש ימין, אני חושב שקיצוניות מכל סוג שהוא, פשוט גורמת לנו להיראות כמו השונאים שלנו מבית. יש דרך אחרת להביא את הימין של ישראל לשולחן, והיא לא עוברת בקיצוניות, בהפחדה או בשיח בוטה ומתלהם.

האם תהיה עלייה נוספת בשכרם של החיילים בשנת התקציב הבאה?

בהסכמים הקואליציוניים דובר על 1.2 מיליארד ש"ח שיופנו לשכר החיילים. הויכוח היה בין משרד הביטחון למשרד האוצר, האם הכסף יופנה לשכר חיילים במיידי או לעתודות ומענק שחרור. המאבק שלי הוביל לכך ש-680 מיל' ש"ח עבר במיידי לשכר החיילים. אני אמשיך להיאבק כדי שכל ה-1.2 מיליארד שהובטחו יוקצבו לשכר החיילים.

האם אתה תומך בלגליזציה והסדרת סם הקנאביס במדינת ישראל? ומה דעתך על הקמת בתי קזינו בישראל?

אני מתנגד ללגליזציה. אני חושב שהציבור בישראל עוד לא מוכן לזה. אני חושב שיש פה חתך מאוד מאוד רחב של אנשים שנפשם לא יכולה לזה. לכן אני מתנגד גם ללגליזציה וגם לקזינו. כמו כן, אני מתנגד לטוטו, לוטו ומפעל הפיס. אני חושב שצריך לסגור אותם. יש לי הסבר מאוד פשוט לדבר הזה: כשאתה מסתובב בעולם, אתה יכול לראות זוג הולך, שמיים כחולים מעל, על פניו זה נראה שהם חיו חיים שלווים ומאושרים. פה, כל בן 30 יש לו קרחת וגיבנת, והוא מחפש לתת את המכה וללכת. רוצה לומר, שבסופו של יום אם אנחנו לא נשקיע בחינוך על הסכנות על כך שצריך לחזור לעבודה עברית ולא לעבודה בעיניים. על כך שישנם תופעות שיכולות להמיט עלינו סכנה של ממש, אין מקום ללגליזציה ולהימורים מכל סוג שהוא במדינת ישראל.

נישואים חד מיניים – בעד או נגד?

אני מתנגד לפגוע במוסד הנישואין של מדינת ישראל. כן, יש כאלו שקשה להם לשמוע את זה, אבל אנחנו מדינה יהודית. לא נותרו לנו הרבה סממנים כאלה, והמדינה צריכה לשמור על ההקשר של הזהות היהודית שלנו. נקודה. ברמה הפרטנית, כל אדם רשאי לעשות מה שהוא רוצה, איך שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה. בביתו או מחוצה לו. אני בעד לתת שיוויון זכויות מלא. אבל אני מתנגד לפגוע במוסד הנישואין. אגב, זה לא משהו שהוא נגד הקהילה. אני מזכיר שנישואין ע"פ דת משה וישראל יש להם אספקטים נרחבים. הרבה מעבר לנישואים חד מיניים.

מה אתה אומר על דמותך בארץ נהדרת?

אני חייב להגיד משהו בנושא הזה… כל החיים אמרתי לעצמי שאני מכוער, היום, סוף סוך אני יודע עד כמה. אין לי בעיה עם תכניות סאטירה. אני חושב שכל נבחר ציבור, אם הוא לא יודע לצחוק מעט על עצמו הוא לא יהיה מספיק רגיש לשרת את הציבור. אבל יש לי בעיה עם זה שהיום אין ערך וכבוד למנהיגות בישראל. יש המון זלזול. צריך לתת לח"כים הזדמנות ולהחזיר עטרה ליושנה.

***

קצת על ריאיונות הוואטסאפ שאני עורך

ריאיונות הוואטסאפ שאני עורך נועדו לחבר בין נבחרי הציבור לציבור עצמו. במסגרתם, כל אחד ואחת מחברי הקבוצה הופך למראיין בעצמו ושואל בכל נושא את המרואיין. לאחר מכן אני מביא כאן בבלוג את מיטב השאלות והתשובות וכך מקבלים תשובות לשאלות לא מזווית של שואל אחד, אלא מזוויות רבות. 

בינתיים השתתפו אצלנו:

חברי הכנסת: מיקי זוהר, ח״כ אורן חזן.

עיתונאים: אלדד יניב, טל שניידר.

הבטיחו את השתתפותם: ח״כ יואב קיש, ח״כ יואל חסון, ח״כ עמר בר לב, העיתונאי שמעון ריקלין. וככל הנראה גם ח״כ יאיר לפיד וח״כ בצלאל סמוטריץ׳.

מעוניינים להשתתף בדיונים הבאים? שלחו בקשה לחשבון הטוויטר האישי שלי:

לריאיון המלא שקיימנו עם הבלוגרית טל שניידר

מודעות פרסומת

9 מחשבות על “ריאיון החג המלא של ח"כ אורן חזן לקבוצת ציוצים>>

 1. ראיון מעורר מחשבה. התדמית שהתקשורת מנסה ליצור לח"כ חזן רחוקה אלפי מילין ממה מהמציאות בשטח. הבחור דיבר בהיגיון ובשיקול דעת. הביע עמדות באופן ברור ורהוט. נשמע אסרטיבי.
  אהבתי..וחיזק אצלי את הבחילה מהתקשורת הישראלית.

  אהבתי

 2. בתור חבר כנסת צעיר בגילו, לאורן חזן ידידי יש עתיד גדול בפוליטיקה.

  כשנשאל לגבי התדמית השלילית שיש לו בתקשורת, אני הייתי עונה במקומו:
  כאיש ימין פוליטי אינני מצפה שהתקשורת תפרגן לי וזה רק מוכיח מה האג'נדה הפוליטית של רוב אנשי התקשורת הנוטה שמאלה משחר קיומה.

  אני מאחל לו הצלחה רבה ואעזור לו תמיד

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s