עשור לטוויטר: 20 עמודי החדשות המובילים ברשתות החברתיות


עשור לטוויטר: 20 עמודי החדשות המובילים ברשתות החברתיות • חדשות 2 וחדשות 10 מובילים גם כערוצי חדשות וגם במדד הפופולאריות של העיתונאים שלהם ברשת החברתית – טוויטר • ניתן לראות בבירור כי גולשי הטוויטר פחות ימניים מאלו בפייסבוק • לפרטים המלאים>>>

החמישייה הראשונה בטוויטר (ראו טבלה):
 1. חדשות 2.
 2. הארץ.
 3. Mako.
 4. חדשות 10.
 5. The Marker
החמישייה הראשונה בפייסבוק (ראו טבלה):
 1. הצינור.
 2. Ynet.
 3. Walla.
 4. ידיעות אחרונות.
 5. רשת
  
   
לשאלות והערות, אתם מוזמנים לעקוב אחריי בטוויטר בקישור המצורף>>>

***

מעניין לראות שכשם שברשימת העיתונאים המובילים בטוויטר ראינו נוכחות נכבדת של עיתונאי ערוץ 2 (עמית סגל, אודי סגל ועוד) וערוץ 10 (אלון בן דוד, גיא זוהר ועוד) בצמרת הרשימה, כך גם ניתן לראות לגבי חברות החדשות שלהם שמובילות את צמרת ערוצי החדשות בטוויטר ישראל (מקום ראשון ומקום רביעי). 
השחקן המפתיע כאן הוא דווקא עמוד הטוויטר של ״הארץ״, שלמרות שברשימת העיתונאים, העיתונאי הכי פופולרי של העיתון, ברק רביד, נמצא רק באמצע העשירייה השנייה והשאר נמצאים הרחק הרחק מאחור, הרי שהדף של הארץ בטוויטר מצליח לתפוס את המקום השני והמכובד מבין עמודי החדשות המובילים בטוויטר. 
ולא זה אף זה: גם העיתון הכלכלי של ״הארץ״ – The Marker, זוכה לפופולריות רבה בטוויטר והוא סוגר את החמישייה הראשונה של עמודי החדשות המובילים. וזאת כאשר הוא משאיר אבק למתחרה העיקרי שלו – גלובס, שזוכה רק למחצית מכמות העוקבים שלו.
אתרי החדשות יכולים לתת לנו גם אינדיקציה כללית לגבי כמות הגולשים בישראל בפייסבוק לעומת הטוויטר. 
אם ניקח לדוגמא את ״הצינור״ – הערוץ המוביל בפייסבוק שהצליח למשוך אליו את המספר הרב ביותר של ישראלים (בעיקר) ובסך הכל עומד על כ-922,000 עוקבים ונשווה זאת עם ״ערוץ 2״ – הערוץ המוביל בטוויטר, לו כ-212,000 גולשים, נמצא שמספר המשתמשים הישראליים בפייסבוק עולה על מספר העוקבים בטוויטר ביותר מפי 4! 
עם זאת, צריך לקחת בחשבון שבפייסבוק יש יותר מקום לפוסטים ארוכים, ולדפים כמו הצינור, ובזמן האחרון אפילו ynet, הדבר מוריד הרבה מהעוקץ שלהם. שכן, עמודים אלו ועוד מרבים לשתף פוסטים שעולים על 140 תווים שכמובן לא מתאפשרים להם בטוויטר, ולכן בהחלט אפשר להבין את חוסר הפופולריות של Ynet ובעיקר עמוד כמו הצינור כשהם בטוויטר. 
בנוסף, ישנם אנשים שלא אוהבים כפילויות ולכן מסתפקים במעקבם מתוך הפייסבוק ״הישן יותר״ שהיה איתם מקדם ולא רואים צורך לעקוב אחרי אותם דפי חדשות, שבדרך כלל משתפים גם תוכן זהה בשתי הרשתות החברתיות, גם בפיד הטוויטר שלהם. 
בהמשך לדברים שהבאתי בפרויקט הקודם – רשימת 100 המשפיעים בטוויטר, שלפיה נראה כי דמויות רבות בשמאל אהודות ביותר בטוויטר בעוד התמיכה בדמויות אלו בפייסבוק מועטה יותר, אפשר לומר שגם מבחינת ערוצי החדשות ניתן לראות שאתרי וערוצי הימין משפיעים יותר בפייסבוק מאשר בטוויטר לעומת אתרי השמאל.
קחו לדוגמא את ערוץ 20 המסתמן כערוץ ימני בולט, בעוד שבפייסבוק יש לדף של הערוץ מעל 104,000 עוקבים הרי שבטוויטר, ישנם פחות מאלף עוקבים. 
ומהצד השני ניתן לקחת דוגמא מ״הארץ״, עיתון ״שמאלני״ כשר לכל הדעות, שלמרות שברשימת המובילים בפייסבוק הוא זוכה רק למקום ה-11, הרי שבטוויטר הוא מצטיין ונמצא במקום השני.
ניתן אמנם לטעון שערוץ 20 לא היה פעיל עד לא מזמן בטוויטר (כ-400 ציוצים עד כה), אך עם זאת הפער העצום בין העוקבים אחרי הדף בטוויטר (כ-740) לעוקבים בפייסבוק (כ-111,000), אומר דרשני וזה יכול ללמד אותנו במעט על אופי הגולשים בטוויטר לעומת אלו בפייסבוק.
הדברים מקבלים חיזוק ממקום נוסף – אתר החדשות הימני, אולי אפילו הימני-ניצי – חדשות 0404, מקבל בפייסבוק את המקום התשיעי והמכובד (כ-395,000 עוקבים), לעומת זאת בטוויטר, הוא נמצא רק במקום ה-17 (כ-7,500 עוקבים בלבד).
בנוסף, גם אתר NRG הימני שדווקא כן מגלה פעילות רבה בטוויטר לא מצליח לקבל פידבק מהקהל ויש לו כמות מצחיקה של פחות מ-500 עוקבים בעוד שבפייסבוק הוא זוכה ל-240,000 קולות (מקום 13).
אבל ניתן להניח שייתכן שמנהלי האתר עדיין לא הצליחו למצוא את הדרך להנגיש את החומרים שלהם ולתרגם אותם לשפת הטוויטר. שכן, גם אתר החדשות המוביל בישראל -Ynet, שנחשב למרכז ויש שיאמרו שמאל, ולו כמעט מיליון עוקבים בפייסבוק, זוכה בקושי ל-18,000 עוקבים בטוויטר. כנראה שגם תפעול הדפים של חלק מערוצי החדשות עדיין טעון שיפור…

אבל נעזוב לרגע את כל זה, שימו לב לנתון הבאמת מרתק הבא: האתר החרדי כיכר השבת, אחד מאתרי החדשות המובילים ביותר בפייסבוק כיום (-מקום 12), עם יותר מרבע מיליון עוקבים, שגם הוא אתר שמספק תכנים דתיים ובדרך כלל כאלו עם השקפות עולם ימניות, כמעט ונמחק בזירת הטוויטר (סך כ-1,800 עוקבים). 
ולא, זה לא שלחרדים יש בעיה עם טוויטר והיא שמשפיעה על ההתעניינות המועטה, שהרי מלבד העובדה שרוב גולשי כיכר השבת אינם חרדים בדווקא, אלא גם ובעיקר דתיים וחלקם אפילו חילונים ובעיקר ימניים, הרי שגם הגולשים החרדים שבהם, אם אין להם בעיה לנהל חשבון פייסבוק קל וחומר שלא תהיה להם בעיה לנהל חשבון בטוויטר. ולכן צריך לומר שהזרם הימני בישראל בכללותו עדיין לא נמצא בהמוניו בטוויטר ויש לו בהחלט לאן לשאוף.

לגבי ״ישראל היום״, אפילו שהם תופסים מקום נכבד בפייסבוק (מקום 6), הרי שבטוויטר הם עדיין לא גילו פעילות כלל. ייתכן שהדבר קשור גם בנזכר לעיל.

לפרויקט הקודם שלנו: 100 המשפיעים בטוויטר ישראל.

מה דעתכם? 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s