למה חשובה המהפיכה של בנט בתחום תרבות המזרח? 


שר החינוך נפתלי בנט הכריז הבוקר על מהפכה בתרבות המזרח, תחום שלא קיבל את מקומו הראוי במערכת החינוך בישראל: ״זהו תיקון עוול היסטורי״ אמר • יוסי אסולין שלח לנו כתבה המתארת בקצרה את עושרה התרבותי של יהדות המזרח ואת חשיבות המהלך של משרד החינוך • דעה 

יוסי אסולין

״העושר של תרבות המזרח הוא מתנה שמערכת החינוך לא השכילה ליהנות מתפארתה עד היום וככל הנראה, אנחנו עדיין לא יודעים מה אנחנו לא יודעים על התרבות הנפלאה הזאת״ – למרבה ההפתעה, המשפט הזה לא נאמר ע״י השר דרעי או כל שר מזרחי אחר, הוא נאמר דווקא ע״י שר החינוך נפתלי בנט, שאינו חשוד במזרחיות. 

ואכן, כל בר דעת מבין כי תרבות המזרח לא קיבלה את מקומה הראוי בתרבות הישראלית בכלל ובמערכת החינוך בפרט. די ללכת 500 שנה אחורה בהיסטוריה ולהיווכח בגודל החשיבות והכבוד שרכשו היהודים בכל התפוצות כלפי יהדות המזרח בכלל ומשורריה בפרט, מה שיכול להסביר את הצורך הדחוף ״להחזיר עטרה ליושנה״.

באותם ימים הסתובבו להם בגאון חבורת מקובלים ותלמידי חכמים שהניחו יסודות רבים וחשובים ביהדות. היו אלו רבי יוסף קארו, רבי משה קורדובירו, והפייטן רבי שלמה אלקבץ. שלושתם מצאו להם את מושבם בעיר צפת שנודעה באותם ימים כ״עיר הקבלה של היהדות״. 

ספרו של רבי יוסף קארו – ״הבית יוסף״, התקבל בכל תפוצות ישראל כספר היסודי ביותר לפסיקת הלכה. אפילו הרב משה איסרליש האשכנזי שנודע בבקיאותו העצומה בהלכה, החליט לגנוז ספר דומה שתכנן להוציא בעקבות ספרו המשובח של רבי יוסף קארו. במקום זאת הוציא ספר אחר בו הוא מביא רק את הערותיו לבית יוסף.

רבי שלמה אלקבץ, מלבד בקיאותו בחכמת הנסתר, נודע בעיקר בשל הפיוט ״לכה דודי״ שחיבר ושהתקבל בכל תפוצות ישראל, גם בקרב האשכנזים הנוהגים לאומרו בתפילה בכל ערב שבת. 

רבי משה קורדובירו, שהיה תלמידו של הרב אלקבץ, נודע בעיקר בעקבות הידע הקבלי שלו ובמשך השנים הפך גם לרבו של רבי יצחק לוריא האשכנזי הנקרא ״הארי ז״ל״. 

‏אני מניח שאחוזים רבים מבין אזרחי ישראל כלל לא נחשפו לגדלותם של אותה חבורה-צפתית ולהשפעתם האדירה שהותירה את חותמה על היהדות עד לימים אלו ממש. כמובן שישנם עוד עשרות דוגמאות לפייטנים ואנשי רוח ספרדים שעיצבו במידה רבה את התרבות היהודית של עם ישראל (הרמב״ם, הרי״ף, הרמב״ן, האִבּן עזרא, רבי יהודה הלוי, רבי שלמה אבן גבירול, רבי ישראל נאג׳ארה, רבי שמעון לביא ועוד ועוד).

כשבנט מגדיר את חוסר תשומת הלב ליהדות המזרח כ״עוול היסטורי״ הוא אומר זאת לאחר שככל הנראה העמיק בנושא והבין את ההפסד הגדול של מערכת החינוך מכך שלא זכתה ליהנות מהעושר התרבותי של גדולי המזרח. וכפי שבנט עצמו אמר: ״מדינת ישראל, שהיא קיבוץ גלויות מכל קצוות תבל, צריכה לחיות על העושר התרבותי הזה ולא לצמצם אותו״.

זה לא הזמן להתעסקות בשאלה: ״איך זה לא קרה עד עכשיו״, או ״למה דווקא בנט, שחברת מפלגתו התייחסה בגזענות כלפי אלי אוחנה, הוא דווקא שמוביל את זה״, שכן הדיונים בשאלות אלו מיצו את עצמם עד תכלית. זה כן הזמן לשבח את השר בנט על כך שהחליט להרים את הכפפות ולעשות את הצעד ההיסטורי החשוב הזה, וטוב מאוחר מאשר לעולם לא. 

מה דעתכם? כתבו לנו, ואולי תגובתכם תתפרסם! 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s