חיים אתגר ביקר בפריפריה וחזר עם מסקנה כואבת: ״איבדנו את החמלה, הפכנו לחיות טרף אנושיות״


כתב התכנית ״אנשים״, חיים אתגר, ביקר בעיירה דרומית לצורך כתבה, ראה את מצוקת התושבים וחזר עם מסקנות כואבות במיוחד: ״אחרי שחזרתי הבייתה חטפתי דיכאון… איבדנו את החמלה. הפכנו לחיות טרף אנושיות וכלכליות. הציבור מתחרה על התואר מי יותר חרא לשני ומי מנצל טוב יותר את המערכת״. 

חיים אתגר

בוקר יום שישי. אני מסתובב במרכז המסחרי של עירייה קטנה באזור השפלה לצורך צילום כתבה. תושבי המקום חמים ומסבירי פנים. מקבלים אותי יפה. מחבקים. למרות הסימפטיה ושמחת החיים, הם שפופים. חסרי תקווה. מדכא לראות את זה. קשה לתאר עד כמה. מוכר פלאפל תשוש מציע לי מתוך בוטק'ה חנוק מנה עם חריף ששורף ת'נשמה. הוא איש גאה וחזק. מול המצלמה לא מעז להתלונן. נמנע מהשמצות ועונה על כל שאלה באופן חיובי. כשהצלם יוצא להפסקה הטון משתנה. הוא מסביר שהפרנסה קשה, דחוקה ובגלל המחסור הופכים לאגרסיביים. מסביב לדוכן אנשים שותים אלכוהול. ברחבי היישוב לא מעט שיכורים מתנדנדים בבלבול. השעה בקושי אחת עשרה בצהריים וכולם לוגמים.
"זה עוזר להם עם הדיכאון. עם הייאוש. פרנסה אף פעם לא הייתה כאן מי יודע מה, אבל עכשיו כולם גם שונאים את כולם. אתה מבין? אין תקווה". מספר לי עובר אורח שעדיין נראה סחי.
"כמה שתית כבר היום"?
"זו הבירה השלישית. אני עדיין לא שיכור. אבל בע"ה עוד מעט אהיה. רק ככה אפשר להעביר את היום. את השבת. את החיים".
המשכתי. טנדר מרופט עומד בשולי הכביש. ירקן קצר רוח פותח דלת חורקת ומנסה למכור קלמנטינות. קשה לומר שהולך לו. הוא מקלף לי אחת. חלקנו פלחים וסיגריה זולה. התחיל לטפטף. נפרדנו. רצתי לתפוס מחסה במינימרקט השכונתי. ריח חריף של ליזול הימם אותי בכניסה. הטיח מתקלף והתקרה עמוסה בכתמי עובש שחורים. המדפים במקום ריקים מסחורה. נזכרתי בתמונות של חנויות מהגוש הסובייטי ששידרו בימים שמסך הברזל עוד הילך אימים על המערב. שאלתי את החנווני אם יש עוד לחם או לחמניות שאפשר לקנות. "מצטער, לא נשאר. אני קונה הכול מדוד. אם לא הסחורה נשארת ומתקלקלת ואני מפסיד. במצב של היום אין לי אוויר לוותר אפילו על שקל". קניתי סודה ויצאתי.  
אחרי שחזרתי הביתה חטפתי דיכאון. ישראל היא האהבה הגדולה של חיי. קשה לי לדמיין את עצמי במקום אחר.  
כל השבת אני מנסה להבין מה אפשר לעשות כדי שהמדינה הזאת תהפוך למקום טוב יותר. אני. אישית. מה האחריות שלי למה שמתרחש כאן. איך במקום לבלבל את המוח ולשקוע ברחמים עצמיים ניתן לשפר. ואל תגידו לי פוליטיקה. זה קל מדי. ואגב, מתי היה כאן ראש ממשלה שלא עשו לו את המוות? על אשכול אמרו שהוא עסקן חלש אופי, פרס – לוזר, רבין – חשבון דולרים, בגין -פופוליסט, שמיר – חסר מעוף, ברק – מנותק ונתניהו? אין השמצה במילון שלא כוונה לעברו. אבל הם לא האחראים היחידים. אנחנו לא פחות אשמים. איבדנו את החמלה. במקום לחדד את כישורי הנתינה והשותפות הפכנו לחיות טרף אנושיות וכלכליות. הציבור מתחרה על התואר מי יותר חרא לשני ומי מנצל טוב יותר את המערכת. המנצח הגדול יזכה לסטטוס שובר שיאים, תהילה רגעית וג'וב ממשלתי נוצץ. אין לי תשובה איך מתקנים. רק מחשבה פסימית.

מודעות פרסומת

17 מחשבות על “חיים אתגר ביקר בפריפריה וחזר עם מסקנה כואבת: ״איבדנו את החמלה, הפכנו לחיות טרף אנושיות״

  1. הנה למה איבדנו את החמלה. בדיוק בגלל תגובות כמו שלך!!!!!!!!!!!!!!!!!!! הסתות מטורפות נגד האנשים הכי חומלים והכי יפי-נפש במדינה שלנו! המתנחלים!

   אהבתי

 1. הגעתי עד השלוש בירות ונטשתי את הכתבה. אדם שאין לו, לא קונה עד 11 בבוקר שלוש בירות שכל אחת עולה (בקניית שישיה בסופר) כ-6 שקלים ובקיוסקים כ-10-12 שקלים. פרט מידע זה לו היה אמיתי לא היה עובר ללא שאלה של "אם כל כך רע, (ואני לא אומר שלא) למה אתה מוציא 1000 ש"ח לחודש על בירות ולפחות 1000 ש"ח לחודש על סיגריות (קופסא ליום) חסרים לנו בארץ אלפי מאבטחים, אלפי פועלי בינין מקצועיים, אלפי אנשי מכירות, נהגים, קלרקיסטים, מחסנאים, סדרנים בסופרים, גננים, וכולי. נכון שזה לא פשוט למצוא עבודה בפריפריה אבל השינויים והשיפורים בתחבורה מאפשרים (במימון המעביד) להגיע מהפריפריה למרכז לצורכי עבודה. אני שואל את עצמי כמה מהפסימיות שהכתבה הזו משדרת נובעת מהאג'נדה של הכותב וכמה מהמציאות בשטח. עצם הסתרת שמה של "העיירה" מאיתנו אומר דרשני. עכשיו אני אמשיך לקרוא. ובכן סיימתי, אין שום חדש, הכתב בדיכאון ברור כי הוא רואה כמה (2-3) אנשים מסכנים ומשליך על הכלל. לא רואה את מעמדה הכלכלי של ישראל שובר שיאים, 90 מיליארד $ יתרות, עצמאות כלכלית, מעצמת היי טק עולמית, יעד להשקעות של הגדולות בכלכלות העולמיות, מילה שיוצאת מירושלים מרעידה את אמות הסיפים בארה"ב ואירופה, התפרקות העולם הערבי אויב המדינה (תודה רבה לאובמה) וכולי. אז נכון, ישנם תמיד כאלו שאינם מסוגלים לקפוץ על העגלה וצריכים עזרה מהמדינה ויש הרבה מה לעשות בתחום הזה החל מהכשרה מקצועית או קצבאות משופרות לאילו שאינם יכולים לעבוד אבל מכאן להיות פסימי כלומר הכל אבוד ואין מה לעשות זה הכתב עצמו ועיני רוחו וחבל שזה כך. שייקח אסטו 10 או משהו כזה ויצא מזה.

  אהבתי

  1. אתה מתכוון ,מעמדה האשכנזי של ישראל,
   חסרים פועלי בניין,מחסנאים, סדרנים?
   למה? כי אשכנזי כמוך לא מסוגל לומר בהקשר של מזרחים,חסרים רופאים,מדענים,משוררים,אנשי רוח?
   אתה עוד אחד מפושעי אשכנז

   אהבתי

  2. אתה מתכוון ,מעמדה האשכנזי של ישראל,
   חסרים פועלי בניין,מחסנאים, סדרנים?
   למה? כי אשכנזי כמוך לא מסוגל לומר בהקשר של מזרחים,חסרים רופאים,מדענים,משוררים,אנשי רוח?
   אתה עוד אחד מפושעי אשכנז

   אהבתי

  3. כנראה שאתה חי בצידה האחר של ישראל. אף אחד לא חולק עליך בנוגע להישגים בטכנולוגיה, רפואה וכדומה. אך הכתב מציג כאן את הבדליי המעמדות המתעצמים מרגע לרגע. עד לפני חמש עשרה שנים היו 4 או 5 שכבות באוכלוסיה שזה דבר נורמאלי בכל חברה. היום יש עשירים מאוד ועניים מאוד. אני לא מאשים את העשירים במצבם של העניים. אבל אי אפשר להתעלם מהפער המתרחב בין שתיי שכבות האוכלוסיה. הכתב מנסה להציג מציאות יום יומית של המון אנשים במדינת ישראל. אם אתה לא מכיר מקרוב, אז תבטל את דבריו ללא בדיקה. המדינה והחברה כאחד צריכים לשפר את הצב לפני שיהיה מאוחר.

   אהבתי

 2. הייתי אומר שהתקשורת המיינסטרימית, זו שאתה חלק ממנה, שמגדילה לעשות ולהראות את הרע בכל דבר שקורה במרחב היומיומי ומאדירה את התחמנות והקומבינות, זו שמעלה על נס את אלו שהצליחו לנצח את השיטה/המערכת, שנלחמים עבור אידיאלים שאין כלום מאחוריהם (מה זה מדד אי שיוויון? אם היינו שווים כולנו הרי שאף אחד לא היה מתאמץ לצאת מהמצב שבו הוא נמצא!) או סיסמאות שנשמעות מעולה על הנייר אבל אין כלום מאחוריהן (מה זה צדק חברתי? איך אתה פורט אותו למציאות?) תרמה ותורמת את החלק הארי שלבו הפכנו לאדם לאדם זאב. בדיוק כמו בתעשייה שאתה חלק ממנה…

  אהבתי

 3. חיים אתגר וכל שאר המצקצקים אין להם מושג מצוקה מה היא ,הם חיים להם בתל אביב המנותקת מישראל האמיתית , הומלס בתל אביב חי טוב יותר מפועל בפריפריה ,הניתוק הכל כך חד בין מדינת תל אביב לעיירות הדרום ועיירות הצפון מובא כאן בהלם שחיים אתגר חווה בעיירה דרומית שאליה הגיע .

  אהבתי

 4. לא חידשת לי כלום כי זה ההבדל בין הציונות שקמה ממקום של הרס וחורבן וכאויבת של היהדות ואותו עם שסוגד לה עדיין נשאר נאיבי בת יענה טומן את ראשו בחול ולא משכיל להבין שהציונות הרסה כל ערך יהודי טוב, משפחה, זוגיות, גרושים, כלכלה, בני נוער. פשע, בוגדים בתשלום, והרשימה עוד ארוכה.

  אהבתי

 5. הממסד האשכנזי גרם וגורם לעוני ולניכור המזרחי בכוונת מכוון, אנשי זדון לבנבנים, הסללה לבתי ספר מקצועיים,הדרת התרבות המזרחית ספרדית, השלכת המזרחים לגיטאות הרכבות ה"מפארות" כל שכונה עלובה בכמעט כל עיר בארץ,
  חיים אתגר טועה בגדול, בני עדתו ,הם, הם אחראים לשואה המתרחשת בארץ כבר 70 שנים,
  40 אחוז מיושבי כלא אופק הם אתיופים, חלקם באוכלוסיה,2 אחוז,
  95 אחוז מיושבי בתי הכלא בארץ הם מזרחים, רובם מרוקאים,99 אחוז מ "יש שופטים בירושלים" הם אשכנזים, גדולי אנשי הרוח,מדע,רפואה,ראשי אוניברסיטות, סופרים,משוררים, בצרפת, קנדה, הם מרוקאים, אלג'ירים, ספרדים, שעשו "טעות" ,היגרו לשם, ולא "עלו" לארץ, לא ראו עצמם "ראויים" ל"שפע" הרוחני, גשמי,תרבותי, שרצה הממסד האשכנזי להעתיר עליהם, זאת המציאות, הבירה,האלכוהול, הסמים, הם הציקלון המרוסס זה 70 שנים על ידי פושעי הממסד הלבן,
  יש להכיר במציאות כדי להתמודד איתה, ולשנות

  אהבתי

 6. חיים אתגר, ריגשתי אותי ביותר. הלוואי ויירבו כמוך ואולי אז נצליח לעשות שינוי במדינה ובמצבם של אותם אנשים שנפגשת איתם. הלוואי והיה קם לובי בכנסת שהיה באמת חזק ויכול לדאוג להם. הלוואי וקולם היה נשמע יותר בתקשורת ובכנסת ובממשלה. והלוואי ונפסיק לשמוע סיפורים כואבים כאלה ונתחיל לדאוג לאחינו בית ישראל הנתונים במצוקה ובצער.

  אהבתי

  1. צודק, צריך לדאוב לאחינו בית ישראל ולא לממן לפלסטינים את חשבון החשמל, שמאז הסכמי אוסלו הצטבר ל-1.5 מילארד שקל. עם הכסף הזה אפשר לעשות הרבה דברים טובים עבור עם ישראל.

   אהבתי

 7. חיים קודם כל אני מאמין לכנות שלך בכתיבת השורות הללו
  אך בין שקלעת ובין שטעית לקלוע למצב האמיתי של השוליים הנישכחים
  שעל כך אין עורר
  העלת נקודה כואבת מאד,יעידו התגובות מכאן ומכאן
  ישר כח עם ישראל
  שבת שלום

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s