הסקר הראשון לשנת 2016: נתניהו צונח, לפיד מזנק, ליברמן ובנט מתחזקים 


סימה קדמון, ידיעות אחרונות

  

השאלה הרווחת בימים אלה במערכת הפוליטית היא האם שנת 2016 תהיה שנת בחירות. מה שבטוח, שאחרי שנתניהו יקרא את תוצאות הסקר המיוחד שערכו השבוע ד"ר מינה צמח ומנו גבע ממכון מדגם, הוא לא ימהר להקדים אותן. תוצאות הסקר מעלות, שאילו הבחירות היו מתקיימות היום, נתניהו היה מתגעגע לממשלת ה־61 שלו. למעשה, ספק אם הוא היה מצליח בכלל להקים ממשלה. מהנתונים עולה, שהממשלה הנוכחית הייתה מקבלת 57 מנדטים בלבד.

 

או במלים אחרות: אין לנתניהו ממשלה. על פי תוצאות הסקר, הליכוד מקבל 25 מנדטים (ירידה של 5 לעומת המצב כיום), הבית היהודי של בנט עולה ל־12 מנדטים, יהדות התורה 7, ש"ס 6 וכולנו של כחלון יורדת מ־10 ל־7 מנדטים.

 

התוצאות לפי הסקר במנדטים:

המחנה הציוני 18 (24)

הרשימה המשותפת 13 (13)

הבית היהודי 12 (8)

ישראל ביתנו 8 (6)

יהדות התורה 7 (6)

כולנו 7 (10)

שס 6 (7)

מרצ 6 (5)

  

  

ואלה עוד החדשות הטובות. החדשות הפחות טובות לנתניהו, הן במקרה שגדעון סער יחליט לחזור לפוליטיקה ולחבור לכחלון. רק לפני שבוע אמר שר האוצר שהוא ישמח לשתף פעולה עם סער. יכול להיות שזו הייתה הצהרה שנועדה להלחיץ את נתניהו, פוזיציה שכחלון מחבב במיוחד. אבל כדאי שכחלון וסער ישננו את תוצאות הסקר נכון להיום: מנתוני הסקר עולה, שהאפשרות התיאורטית הזו כבר מביאה להם 12 מנדטים ומורידה את הליכוד לשפל של 21.

 

התוצאות במנדטים אם כחלון וסער יארוצו יחד:

הליכוד 21 (30 בכנסת הנוכחית)

יש עתיד 18 (11)

המחנה הציוני 18 (24)

הרשימה המשותפת 13 (13)

רשימת כחלון-סער 12 (10 של כולנו)

הבית היהודי 11 (8)

ישראל ביתנו 8 (6)

יהדות התורה 7 (6)

שס 6 (7)

מרצ 6 (5)

 

אבל המנצח הגדול הוא ללא ספק יאיר לפיד. מפלגתו מזנקת מ־11 ל־18 מנדטים, כמעט כמו שהיה לה בכנסת הקודמת כשהייתה בשיאה. הבחירות האחרונות היו נקודת מפנה, אולי אפילו נקודת שבר ללפיד. הוא הבין שהוא חייב לפנות לקהלים חדשים. גם לימין וגם לדתיים. בכנסת אמרו שהוא ציני, בתקשורת לגלגו, אבל מסתבר שלפיד עושה משהו נכון: עם נוכחות תקשורתית לא גבוהה במיוחד, הוא מצליח כמעט להכפיל את כוחו. אפשר לומר שלפחות בנקודת הזמן הזאת, הציבור חוזר לראות בו אלטרנטיבה.

 

זאת לעומת יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, שהחודשים האלה לא עשו לו טוב. המחנה הציוני בראשותו יורד מ־24 מנדטים ל־18. עם מגמה שלילית כזאת, ספק אם הציבור רואה בהרצוג את מה שהוא רואה בלפיד. מעניין מה יעשו תוצאות הסקר הזה לוויכוח הפנימי במחנה הציוני, האם לאפשר להרצוג לדחות את הפריימריס על ראשות המפלגה. הסקר הזה אינו משחק לטובת העמדה שלו.

 

גם אביגדור ליברמן מתחזק ועולה מ־6 מנדטים בכנסת ל־8 מנדטים בסקר. לעלייה הזאת אחראי כנראה המצב הביטחוני. על פי סקרים שונים שנערכו מאז שפרץ גל הטרור האחרון, ועל רקע מה שנתפס כחוסר היכולת של נתניהו לתת לאירועים תשובה הולמת — ליברמן תופס את מקומו של נתניהו כ"מר ביטחון".

 

הפתעה נוספת היא נפתלי בנט. היה מצופה שפרשת ינון מגל תחליש את הבית היהודי. והנה, הסקר מעלה שמפלגת הבית היהודי מתחזקת ומגיעה ל־12 מנדטים (לעומת 8 היום). אחד ההסברים להתחזקות היא העובדה שמצביעים רבים, שנטשו ערב הבחירות את הבית היהודי ועברו לליכוד כדי לחזק את נתניהו — חוזרים עכשיו הביתה.

 

צריך לציין שהסקר נערך לפני הופעתו המביכה של בנט אמש בחדשות 2. בנט הגיע כדי להסביר את ההחלטה התמוהה של המועצה הפדגוגית שלא להכניס את הספר "גדר חיה" של הסופרת דורית רביניאן לתוכנית הלימודים. אם אחרי שהיהודים נהרו אמש בהמוניהם לחנויות הספרים כדי לרכוש את הספר, היה נדמה שבנט יבהיר שהוא לא עומד מאחורי ההחלטה ויבטיח שיתקיים דיון נוסף — הרי שזה לא קרה. במקום זה בחר בנט לצטט קטעים מספר שהוא לא קרא, כדי להראות שמדובר בספר שמאלני, שמסייע לתוקפי ישראל וצה"ל ולהכריז ש"מערכת החינוך היא לא מערכת שצריכה לקדם ערכים שנוגדים את ערכי המדינה, ויש לנו כל כך הרבה דברים לחנך".

 

מוזר. חשבנו שהנימוקים לפסילת הספר היו החשש מהתבוללות. והנה, בא שר החינוך ומצביע על כך שהספר הוא בכלל חלק מהקמפיין של שוברים שתיקה.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “הסקר הראשון לשנת 2016: נתניהו צונח, לפיד מזנק, ליברמן ובנט מתחזקים 

 1. כן זה מה שאתם רוצים שיהיה יותר נכון הכול לא נכון ולא יקרה
  האמיתי הנכון הוא הליכוד 30 בנט 14 לפיד 12
  כולנו 10 שס 9 ציונים 18 מרצ לא עוברת
  יהדות התורה 7 ערבים בוגדים 12 ליברמן 8
  כך הימין 70 השמאל 50

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s