״בנט מטומטם. אין מה לעשות נגד מטומטמים״ – סופרים ופוליטיקאים מבקרים את בנט בחריפות 


״בנט מטומטם. אין מה לעשות נגד מטומטמים״ – סופרים ופוליטיקאים מבקרים את בנט בחריפות

  

הסופרת דורית רביניאן לצד ספרה הנמצא במוקד הסערה
 

משרד החינוך פסל את הספר ״גדר חיה״ המתאר רומן בין יהודיה לפסלטיני מחשש שיעודד התבוללות • שר החינוך: "מגבה את החלטת הדרג המקצועי" • יחימוביץ׳: ״למה לפסול כשאפשר לשרוף״? • הסופר א.ב. יהושע: ״עד לאן הטמטום והרשעות״? • המשורר נתן זך: ״בנט מטומטם. אין מה לעשות נגד מטומטמים״!


יוסי ויינשטוק


הספר "גדר חיה" של הסופרת דורית רביניאן יצא לפני כשנה וחצי. הספר מגולל את סיפור אהבתם של ליאת, מתרגמת ישראלית, וחילמי, צייר פלסטיני, אשר נפגשים ומתאהבים בניו יורק. אמש פורסם ב"הארץ" כי משרד החינוך פסל את הספר. בין הנימוקים לפסילתו, הצורך לשמור על "הזהות והמורשת של תלמידי כל המגזרים", התפיסה כי "יחסים אינטימיים בין יהודים ושאינם יהודים מאיימים על הזהות הנפרדת", והחשש כי ל"נוער בגיל ההתבגרות אין את הראייה המערכתית הכוללת שיקולים של שמירת הזהות של העם ומשמעות ההתבוללות". 
לאחר פרסום הדברים נמסרה הודעה מלשכתו של שר החינוך נפתלי בנט בה נאמר כי הוא "מגבה את החלטת הדרג המקצועי".

בריאיון לוואלה, אמרה הסופרת דורית רביניאן כי היא אינה מתכוונת לערער על פסילת ספרה על ידי משרד החינוך: 

"החיים הישראלים הם מקום מורכב ואת המורכבות הזאת ביקשתי לשקף מבעד לעלילת הרומן״ אמרה רביניאן. ״האימה של החברה הישראלית מפני התבוללות במרחב המזרח תיכוני היא היא בדיוק הרעיון שבבסיס הספר. הנושא של הספר זו חרדה מפני התבוללות. זו אירוניה שהספר נפסל דווקא על רקע זה״.
הסופרת אולי לא מעוניינת לערער על פסילת הספר, אך את חברת הכנסת שלי יחימוביץ׳ זה ממש הרתיח: 

״תגיד לי שר החינוך נפתלי בנט, למה סתם לפסול ספר כשאפשר לשרוף אותו? יחד עם הספר המזוויע על היהודיה היפה ששכבה עם המלך הפרסי, גם התנ״ך לא משהו. גלוי עריות, אונס, רצח, מואביות, אהבת גברים. לפסול, לפסול, לפסול״. לסיום הציעה יחימוביץ׳ לקנות את הספר המדובר: ״בואו נעשה שגדר חיה יהיה רב מכר היסטרי״.

יו"ר המחנה הציוני אמר כי ההחלטה של משרד החינוך היא נדבך נוסף במדיניות ממשל נתניהו:

"האקט הכוחני והמיותר של פסילת ספר, על בסיס הבנה לקויה וצרה של תוכנו, הוא עוד לבנה, עוד ספין חשוך בחומת ההפחדה, וההדרה והאטימות שמייצרת ממשלת נתניהו. זו החלטה אומללה ואני קורא לשר החינוך לחזור בו ממנה ולהבטיח כי חירות המחשבה והביטוי ימשיכו להיות נר לרגליה של מערכת החינוך הישראלית". 
חה״כ דב חנין:

״שר החינוך פסל את ספרה של דורית רביניאן כי יש בו סיפור אהבה בין יהודיה לבין ערבי. מחר הוא יפסול את התנ"ך כי יש בו סיפור אהבה בין מואביה לבין יהודי? ולזה עוד קוראים "בית יהודי".
הסופר א.ב. יהושע ממש יצא מהכלים מרוב זעם: 

"אני כולי מתקומם! זה ספר מצוין וראוי שהיה רב מכר והרבה אנשים קראו אותו. הוא מתאר דברים ברגישות ואמיתיות והפסילה הזאת נראית לי מופרכת ובלתי נסבלת. מה פתאום הבהלה? איך אפשר לפסול ספר שמתייחס למציאות בצורה כל כך רגישה ואמיתית. עכשיו יתחילו להילחם בספרים? עד לאן מגיעה הטיפשות, הרשעות והטמטום?! מי שוויתר על מגילת העצמאות בספר לאזרחות ושם במקומו תפילה, שזה מעשה פי אלף יותר חמור מהמעשה הזה, אז מה לנו להתפלא על הפיגוע התרבותי הזה. אני מקווה שהפסילה הזאת תתן תנופה מחודשת לספר הזה ושיתווסף לו עוד קהל קוראים עצום, כי זה ספר ראוי, עמוק ועדין".
הסופר חיים באר: 

"לפני כמה ימים, כשנפתלי בנט שיבח את השב"כ, דיבר נגד נוער הגבעות ונגד תג מחיר, היה לי ברור שהמניות שלו בקרב המצביעים שלו הולכות ופוחתות ושהוא צריך לתקן את זה. הוא ואנשי יחסי הציבור שלו חיפשו איזשהו עניין שיוכל להחזיר את כבודו האבוד ואת מניותיו. זאת ההזדמנות שנקרתה לו בדרכו. אני מוכרח להגיד שמתוך היכרותי את 'עם עובד' הוא עשה לספר טובה גדולה. מחר, אם ירצה השם, יעוטו סוחרי הספרים על מחסני 'עם עובד', ייקחו את הספרים שעדיין לא נמכרו והם יהפכו למה שנקרא רב מכר. זה ספר שכבר היה מעבר לשיאי המכירה שלו, ופתאום בנט החזיר לו את הצבע ללחיים. חבל שהוא לא הודיע שהוא גם אוסר את הפצתו, כי אז הוא היה נמכר גם בסתר. אני אחוז קנאה בדורית רביניאן שזכתה במה שאני לא זכיתי, שיפסלו אותי. אני מתעתד לכתוב את ספרי הבא ככזה שיפסל על ידי נפתלי בנט, כדי לקדם את המכירה שלו. אם הייתי בנצי גופשטיין מארגון להב"ה הייתי נותן לנפתלי בנט תואר יקיר ארגון להב"ה".
המשורר נתן זך: 

"שר החינוך הוא מטומטם. אין מה לעשות נגד מטומטמים. המטומטמים הם הרוב. אנחנו המיעוט".
מנגד, חה״כ לשעבר פרופ׳ אריה אלדד מגבה את החלטת משרה״ח:

״תמהני מי היה זה במשרד החינוך שהחליט לשדרג את ספרה הבינוני והמשעמם של דורית רביניאן "גדר חיה" ולהעלותו לדרגת ספר פולחן? עתה, משהוצא מרשימת הספרים הנלמדים – יחושו רבים לקרוא בו, כי אין מקדם מכירות טוב יותר מאשר "ספרות אסורה". הסופרת תעלה לדרגת קדושה מעונה נרדפת, השמאל יחגוג ויקים מתרסים כדי שהפשיזם לא יעבור.  

אינני יודע מי החליט כך במשרד החינוך. אבל אם אתם יודעים – אני הודיעו לדורית אביניאן. אני בטוח שתרצה לשלוח לו פרחים. זר ענק״.

 

ציוץ של גופשטיין לפני דקות אחדות
 
לריאיון של הסופרת בגל״צ לפני זמן קצר

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s