לאחר שנתניהו איחר לאירוע לזכר נבון, הרצוג עקץ: ״ראוי להגיע בזמן. אם היית מקשיב לנבון, היינו במקום אחר״


נתניהו: ״יש לי משאלת לב, לעתים הטקסים האלה שנועדו לכבד את זכרם של מנהיגים, משמשים לניגוח פוליטי, אני מבקש להפסיק את זה, אנחנו צריכים לשמור על המעמד״ • הרצוג עקץ אותו: ״אם עוסקים בנימוסים והליכות, בדיון כזה בו משתתפים הנשיא ריבלין והנשיא לשעבר פרס, ראוי להגיע בזמן, אם היית מקשיב יותר ליצחק נבון ייתכן שהיינו היום במקום אחר״.
 

הרצוג ונתניהו
 
מליאת הכנסת קיימה היום ישיבה מיוחדת לזכרו של נשיא המדינה החמישי יצחק נבון ז"ל, במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הנשיא לשעבר שמעון פרס ובני משפחת נבון.
ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים לזכרו והעיר בפתח הדברים: "יש לי משאלת לב, לעתים הטקסים האלה שנועדו לכבד את זכרם של מנהיגים, משמשים לניגוח פוליטי, אני מבקש להפסיק את זה, אנחנו צריכים לשמור על המעמד."
לאחר מכן אמר נתניהו: "יצחק נבון היה הנשיא הראשון שנולד בישראל, הוא היה מחובר לירושלים בנימי נפשו כמו גם ליהדות ספרד.
אני מבקש להתמקד בשלושה מוקדים מרכזיים של נבון – ביטחון ושלום, מקומה של התרבות בחיי העם והמדינה ואחדות האומה.
משאת נפשו הייתה השגת שלום עם מדינות ערב אך בצורה מפוקחת הוא ראה את אתגרי הביטחון של מדינת ישראל. היה לו תנאי כפול להשגת השלום המיוחל – ששכנותינו יהיו חדורות הכרה שלא יוכלו להשמיד אותנו ושנגבה מהם מחיר כבד אם יבחרו להתקיף אותנו. התנאי השני הוא שינוי רדיקלי חיובי במשטרים השכנים וכך באמת קרה במצרים.
נבון ראה בתרבות מנוף לשיפור יחסנו הבין לאומיים וביטוי ליכולת היצירה ולרוח של עמנו. הוא עצמו היה יוצר מוכשר. הוא פעל לטפח את לימודי הלדינו והערבית וייחס חשיבות עצומה להכרת התנ"ך שראה בו את המעיין הרוחני שקיים אותנו אלפי שנים. הוא האמין שהתנ"ך שייך לכולם, מבוגרים וצעירים כאחד, ואני רוצה להוסיף דתיים וחילונים כאחד.
כנשיא המדינה הוא פעל למען אחדות העם ויצא בתוקף נגד תופעות של קיצוניות אפליה וגזענות. ראוי לזכור זאת במיוחד בימים אלה, אנחנו נחושים לעקור את התופעה הזו מן השורש. הציבור דורש מאיתנו להילחם בנחישות במי שמבקשים לפרום את הקיום המשותף שלנו. איננו יכולים לקבל את האדרת תפיסת הרצח ושיש משהו הוא עליון מעל לחוקי המדינה. 
לאחר מכן נשא דברים יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק בוז'י הרצוג ובפתח דבריו הגיב להערתו של נתניהו ואמר: "אם עוסקים בנימוסים והליכות, בדיון כזה בו משתתפים הנשיא ריבלין והנשיא לשעבר פרס, ראוי להגיע בזמן לאירוע מן הסוג הזה, זה למען כבודה הכנסת, אם היית מקשיב יותר ליצחק נבון ייתכן שהיינו היום במקום אחר."
לאחר מכן אמר הרצוג: בימים אלה, של שסע חברתי הולך ומעמיק בתוכנו, יצחק נבון הוא דמות לחיקוי לכל מי שאהבת הארץ וערכי היהדות והדמוקרטיה הישראלית הם נר לרגליו. יצחק נבון מגלם בתוכו, בהווייתו ובהתנהלותו את האופן שבו כל המרכיבים הללו יכולים להתקיים זה לצד זה ללא כל סתירה.
את שורשיו של האקלים הפוליטי הישראלי האלים, הלאומני, המסית, משתיק הקולות, סותם הפיות וגובה הקורבנות שהשתלט על מציאות חיינו ניתן למצוא כבר בשנים ההן, בעת שכיהן נבון כנשיא המדינה.
אני קובע בצער, כי כחברה, לא הפקנו לקחים. שנים רבות מדי, אנשים רבים מדי עצמו עין ונתנו הסכמתם בשתיקה ובקריצה ליצירתו של כוח הרסני בחברה הישראלית. כוח, שבימים אלה מהלך אימים על נשיאה העשירי של מדינת ישראל ראובן ריבלין, שקורא תיגר על מערכת המשפט ושלטון החוק, על השב"כ, על הציונות, על ערכי היהדות ועל התשתית הדמוקרטית שלנו. זהו כוח הרסני שמכרסם ביסודות הבניין הציוני.
זהו כוח שלא היה חושב היום פעמיים מלכנות את יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל, "בוגד", "נשיא של חיזבאללה", "נאצי" וכמובן- שתול.
אני מגנה באותו תוקף את אלה המכנים אנשים, בשם הלאומנות המסוכנת שתולים ואת אלה הפועלים להכפיש את שמה של ישראל ברחבי העולם. אני יוצא נגד אלה המעיזים לכנות את שרת המשפטים של מדינת ישראל נאצית. אני יוצא נגד אלה המלבישים כאפייה על נשיא המדינה ומדי אס.אס על ראש הממשלה, ואת אלה שעל דעת עצמם מסמנים אחרים כבוגדים. אני יוצא נגד אלה המבקשים לשנות את ישראל ולהחריב אותה.
אני קורא מעל בימה זו לכל חברי הבית, למרות המחלוקות העמוקות, זו השעה להתייצב מאוחדים בחזית המאבק על דמותה של ישראל. להתייצב כגוף אחד ולהלחם בטרור היהודי באותה עוצמה ונחישות כמו בטרור הפלסטיני. לעצור באותה נחישות את כל אלה המבקשים את השמדתנו מחוץ ואת אלה המבקשים למוטט עלינו את ביתנו מבפנים.
זהו לא מאבק מפלגתי, דתי או עדתי, זהו מאבק על דמותה של החברה הישראלית השפויה, זוהי צוואתו של יצחק נבון. 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s