נחום ברנע: ״השמאל צריך להתבייש״ • על חוק העמותות: ״חוק אווילי ומבייש״


נחום ברנע: ״השמאל צריך להתבייש. איפה הם כל הישראלים שמשוכנעים שהמשך הכיבוש יהרוס את המדינה. איפה הכסף שלהם, איפה הראש, איפה הרגליים. מדוע הם מצפים שממשלת שוודיה תילחם את מלחמתם נגד הימין?״ • על חוק העמותות: ״חוק אווילי ומבייש״

 

ברנע (צילום: מתוך ויקיפדיה)
 


***למה השמאל צריך להתבייש***
נחום ברנע
להורים שלי היה מכר, ניצול שואה. לפני הרבה מאוד שנים, כשהגיעו לארץ מכוניות פולקסווגן הראשונות, האיש מיהר לקנות לעצמו חיפושית. פניתי אליו בחוצפה וביומרה של ילד. איך אתה, שאלתי, דווקא אתה, לא מתבייש לקנות מכונית מתוצרת גרמניה. הוא שתק, אבל המבט שחטפתי ממנו צרוב בבשרי עד היום.
אחד הלקחים שלמדתי הוא שבושה בעיניו של אחד יכולה להיות המעשה הנכון בעיניו של אחר. מצפים מפועל פלסטיני שבונה בית בהתנחלות שיתבייש, אבל הוא לא: הוא גאה בהחלטתו להביא לחם הביתה; מצפים מישראלי שירד לברלין להתנצל, אבל הוא לא: הוא מתפאר במעשהו; מצפים מפוליטיקאי שנתפס בקלקלתו שיביע חרטה, אבל הוא לא: הוא ממהר להאשים אחרים; מצפים שדוגמנית ששכחה לשלם את המס המגיע ממנה תיקח פסק זמן אבל היא לא: היא ממשיכה לככב על לוחות המודעות.
כנגד מה הדברים אמורים? כנגד החוק האווילי שאושר אתמול בוועדת השרים לחקיקה. הצעת החוק מחייבת נציגי עמותות שמקבלות למעלה מ־50% מתקציבן מממשלות זרות לשאת בבואם לכנסת תג מיוחד, שמציין את מקור הכנסתן. ההנחה של איילת שקד, מציעת החוק, היא שהתג יבייש את נושאיו; זאת גם ההנחה של העמותות, הנאבקות בהצעת החוק בכל כוחן. נדמה לי שגם היא וגם הן טועים: התג יהפוך נושא לגאווה, כמו נוצות לטווס, כמו כתר למלכת יופי. לבן של ראש הממשלה הייתה חברה פיקטיבית מנורווגיה, יאמר נציג העמותה; לי יש בנורווגיה חברה אמיתית. עובדה: היא שולחת לי בוכטה של כסף.
בשבוע שעבר פגשתי את יהודה שאול, המייסד והמנהיג של "שוברים שתיקה", היעד המרכזי של קמפיין הדה־לגיטימציה של הימין. "אתה יודע מה האירוניה", שאל והשיב: "אנחנו לא נצטרך כנראה לשאת תגים. ב־2016 יירד שיעור ההשתתפות של ממשלות זרות בתקציב שלנו אל מתחת ל־50%".
החוק, אם יאושר בכנסת, יספק עוד נשק לביקורת על ישראל במערב: זאת תהיה התוצאה היחידה שלו. הטיעון יהיה פשוט: ישראל לא יכולה להתאונן על שמסמנים מוצרים מהשטחים כאשר היא מסמנת פעילי זכויות אדם בכנסת. סימון כנגד סימון, טלאי כנגד טלאי. ממשלת ישראל דופקת אך ורק את המדינה שלה.
למרות זאת, יש לשמאל הישראלי סיבה טובה להתבייש, סיבה ענקית. מדוע, צריכים אנשי השמאל לשאול את עצמם, נזקקות כל העמותות האלה לכסף זר. איפה הם, איפה כל הישראלים הטובים שמשוכנעים שהמשך הכיבוש יהרוס את המדינה, איפה הכסף שלהם, איפה הראש שלהם, איפה הרגליים; איפה מצביעי המחנה הציוני, מצביעי מרצ, מצביעי לפיד, מצביעי הרשימה המשותפת. הרי יש ביניהם אנשים עשירים מאוד ואנשים אמידים, אנשים פנויים מאוד ואנשים חכמים. מדוע הם מצפים שממשלת שוודיה תילחם את מלחמתם נגד הימין.
התשובה מורכבת, כנראה. חלק ממנה קשור ברתיעה של חלק מהישראלים ממתן תרומות. החרדים מרבים לתרום; גם הדתיים־לאומיים. החילונים תורמים פחות; חלק אחר נובע מהשם הרע שהימין הוציא לשמאל. מי ששמו יתפרסם כמי שתרם כסף ל"שוברים שתיקה", "בצלם" או "האגודה לזכויות האזרח", ייחשב בחוגים מסוימים לבוגד ובחוגים אחרים לשמאלן קיצוני. אנשים מפחדים להיחשף.
ואולי זה טבעם האמיתי של רוב מצביעי השמאל: הם לא בנויים למלחמות. את המלחמות הם משאירים למוסדות המדינה, לחברי הכנסת, לתוכניות סאטירה, לכמה עיתונאים שטרם הושחתו, ולמרבה הצער לממשלות זרות. "תנו לגדול בשקט", שר גידי גוב. "תנו לגדול בשקט, בערוגה בכפר / שם תזרח השמש גם מחר. / תנו לגדול בשקט, בלי לקפוא מקור / רק קצת זבל, רק קצת זבל, מים וגם אור".
למרבה הצער, זה כבר לא מספיק. לא תחת שלטונה של הממשלה הנוכחית. האיזון בין יעדים שונים, בין מגזרים שונים, הופר. כללי המשחק השתנו וממשיכים להשתנות לנגד עינינו. העתיד שייך לאלה שנאבקים על השקפת עולמם, לא לאלה שיושבים שאננים בבתיהם הטובים ומצפים שאחרים יעשו בשבילם את העבודה. 

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “נחום ברנע: ״השמאל צריך להתבייש״ • על חוק העמותות: ״חוק אווילי ומבייש״

  1. למה ברנע מערבב את מצביעי יש עתיד עם השמאל? התקשורת מתעקש לשייך את לפיד למחנה השמאל למרות שהוא לא חלק מהם. אחר כך כשהוא לא פועל לפי תכתיבי השמאל טוענים שהוא שובר שמאלה…

    אהבתי

  2. אני למשל גם הצבעתי ליש עתיד ואני רוצה להגיד שאני בעד חוק העמותות. לפיד הוא ציוני גאה והוא פשוט לא רוצה שחיתות וקיסרות כמו שיש לביבי

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s