אבל במערכת הפוליטית בעקבות מותו של יוסי שריד


העיתונאי והשר לשעבר יוסי שריד הלך לעולמו והוא בגיל 75: ״גדול אוהבי ישראל״ • על חבר הליכוד שהצטמרר מדבריו של שריד, ותושב שדרות שלא יכל להסתיר את התפעלותו מהאיש • מרגש

 

יוסי שריד, היה ממנהיגי השמאל בישראל במשך עשרות שנים וכיהן כיו"ר מרצ, שר החינוך והשר להגנת הסביבה. פרש מהפוליטיקה ב-2005, אבל המשיך להתבטא רבות על הסכסוך הישראלי-פלסטיני ועל סוגיות דת ומדינה בעיתונים וברדיו.
בסביבות השעה 8 וחצי בערב איבד את הכרתו. ניידת טיפול נמרץ הגיע לביתו והחלה לבצע בו החייאה – אך לשווא.
היה נשוי לדורית, בתו של פרופסור בן ציון ורבין. השאיר אחריו שלושה ילדים.
***

 

כך ספדו במערכת הפוליטית וברשת על לכתו של יו״ר מרצ והשר לשעבר – יוסי שריד: 

 

-חה״כ זהבה גלאון, יו״ר מרצ: 

"זוהי אבדה כבירה למדינה כולה ואבדה אישית שמילים לא יוכלו לתאר", אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "יוסי היה מורה דרך, מגדלור של מוסר ואחריות, גדול אוהבי ישראל ומופת של מנהיגות. פנומן של מילים, חד וחריף, שהשמיע קול צלול, ברור, חסר פחד ועקבי". גלאון הוסיפה כי "שריד הפך את ישראל במו ידיו למדינה טובה יותר בכל תפקיד שמילא, ואנחנו מתחייבים להמשיך לפעול למען אותם ערכים ביתר שאת".

-מפלגת מרצ:

״מרכינים את ראשנו וכואבים את לכתו של חברנו ומורנו, יו"ר מרצ לשעבר יוסי שריד, שנפטר הערב בביתו. יוסי היה גדול אוהבי ישראל וגדול אוהבי הישראלים, מותו הוא אבידה כבדה למדינה כולה.
הקול הצלול, העקבי וחסר הפחד שלו, והשפה החד פעמית בה השתמש, ימשיכו להאיר את דרכנו גם בעתיד. אנחנו שולחים את תנחומינו ואהבתנו לאשתו דורית, לבניו ישי, נדב ונועה ולשאר בני משפחתו״.
-ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג:

"מנהיג חשוב של מחנה השלום הישראלי". לדבריו, "קולו החד והצלול עמד תמיד, בעיקשות וחריפות, על אמת אמיצה, לא מתפשרת, שהאמין בה בכל ליבו. אותו קול רם וייחודי הוא שהביא את מרצ להישגים בלתי נשכחים, והפך אותו לשר חינוך שהותיר חותם עמוק על מערכת החינוך והמדינה כולה. אמונותיו, כתביו ופועלו יישארו כמורשת מפוארת שתלווה את כולנו עוד שנים רבות".
-יו"ר סיעת מרצ אילן גילאון:

"יוסי שריד היה פוליטיקאי, עיתונאי ואיש רוח דגול, אך מעל לכל מחנך שראה בחינוך הדורות הבאים את שליחותו הראשונה במעלה. דמותו תהא חקוקה בלבנו לעד".

-חברת הכנסת ציפי לבני: 

"מותו של שריד, הוא מותו של לוחם על לבה של המדינה. אפשר היה לא להסכים איתו, אי אפשר היה לא להקשיב לדבריו החדים כתער. גם כשנשמע הכי ציני, דבריו הגיעו מהמקום הכי פחות ציני והכי כואב שיש".

-ח"כ עיסאוי פריג:

"שריד היה עבורי לא פחות מאב פוליטי ומצפן אידיאולוגי. יוסי הוא אחד מהאנשים שבזכותם אני ממשיך להאמין בסיכוי לעשות את מדינת ישראל מקום טוב יותר וצודק יותר".
-יו״ר סיעת המחנה הציוני מרב מיכאלי :

"יוסי שריד היה קול צלול וברור בעד ישראל והאזרחיות והאזרחים שלה. קול חכם, חד, לא מתחנף. חילוניות יהודית שמאמינה בשלום ודורשת אמת".
-יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה:

"קול מצפוני ואמיץ, איש של שלום ושל זכויות אדם, שהותיר חותם כחבר כנסת, כשר חינוך, וכפובליציסט מושחז. על אף שלא הסכמתי תמיד עם נקודת מבטו, הערכתי את היכולת שלו לעמוד חוצץ נגד הימין ולהביע את עמדתו בצורה ישרה וישירה גם למול גלים של שנאה והסתה. כתיבתו ותרומתו לחיים הציבוריים יחסרו לכולנו".

-ח"כ אחמד טיבי:

אמר כי שריד היה "מנהיג עם ערכים של הומניזם, צדק ואומץ ציבורי. הלך לעולמו ידיד אישי, אשר השאיר טביעת אצבע בכל המאבקים הגדולים בעשורים האחרונים למען סיום הכיבוש, מאבק בגזענות ושוויון בין יהודים וערבים. מילותיו וכתיבתו נחרטו בזכרונות רבים וזכרונו יישאר כאדם אציל נפש וישר דרך אשר נאבק בשחיתות הציבורית ללא חת".
-עו״ד אמיר אוחנה, פעיל ליכוד ידוע: 

״האמת, לא התכוונתי לכתוב כלום על יוסי. קדוש הוא לא היה, ואצלנו "אחרי מות קדושים אמור".

ואם אינך יכול לאמור – מוטב שתשתוק. וכך התכוונתי לעשות. בחיי. ואז נתקלתי במילים האלה שכתב, והצטמררתי מעצמת השליחות ומכובד האחריות המונחות לפתחו של נבחר ציבור, שאולי יום אחד אהיה גם אני. ולשתוק כבר לא יכולתי.

***

עשרות אלפי מכתבים קיבלתי בחיי כאיש ציבור; מכתב אחד לא יישכח ממני. אב שכול כתב לי ערב בחירות: "אני מתנגד לך ולעמדותיך, אבל בני שנפל בלבנון היה אוהד שלך. הוא התכוון להצביע בעדך. את הפתק שיחסר לך בגללו, אני אמלא במקומו".

נסעתי מיד לבקר את המשפחה, מתי הייתי כה נסער. ניסיתי להתיר לאב את נדריו; לא הצלחתי. זה הקול הכי יקר ומחייב שהופקד בידי מעולם. הוא מלווה ומנחה אותי עד היום. והקול האחד הזה שקול בעיני כנגד כל זבחיכם.

***
נוח על משכבך בשלום. במילים הללו לימדת אותי פרק חשוב״.

-אבי דבוש, תושב שדרות בפוסט מפתיע: 

‏״תתפלאו, אולי, אבל בשדרות יש לא מעט מתאבלים על לכתו של יוסי שריד. תסתובבו במרכז המסחרי הישן או בשוק ואפילו בבתי הכנסת, ותשאלו. תשמעו רבים שיספרו על שר החינוך הכי טוב שהיה לשדרות ולאזור מעולם. על איש שהתחבר, כנגד כל הסיכויים, לאילו שמעולם לא הצביעו לו.
לא 'אחרי מות קדושים אמור'. אלו הדברים שאני שמעתי בשנה האחרונה בעיר. ואת יוסי עצמו גייסתי להוביל שימוע ציבורי בקרית שמונה, מיד לאחר מלחמת לבנון השניה. שדרות וקרית שמונה. פריפריות נשכחות. שריד לא שכח אותן גם בתקופות שלא היה מדובר במעשה פופולרי ושעיתונאים לא עטו על מי 'ש'יורד' לשדרות.

יהי זכרו ברוך ומבורך״!

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s