דעה: יונית לוי היא ליכודניקית מובהקת


 אצל לוי, הנראטיב של ערוץ 2 הוא הנראטיב של ישראל, שהוא הנראטיב של נתניהו.


לוי. צילום: גלובס
 
דעה | רוגל אלפר

יונית לוי היא ליכודניקית. היא תומכת נלהבת בראש הממשלה בנימין נתניהו. היא דוברת רהוטה של מדיניותו. היא מייצגת נאמנה של משנתו. כך התברר מראיון שהעניקה לעיתונאי האמריקאי צ'רלי רוז לפני פרוץ גל הטרור הנוכחי, וששודר לפני כשבוע בתוכניתו בערוץ האמריקאי הציבורי. זאת ועוד, לאורך הראיון כולו דיברה לוי כנציגת "הישראלים". נראה היה שבתוקף תפקידה כמגישת מהדורת החדשות המרכזית בערוץ 2 היא נושאת, בעיני עצמה, בתפקיד ממלכתי רשמי. ואין זה פלא. היא הסבירה ש"הישראלים" מתווכחים על הכל והדבר היחיד שעליו הם מסכימים הוא צפייה בחדשות. ההסבר שלה לתופעה לקוח היישר מהשקפת העולם של נתניהו: "הישראלים" חשים שהם חיים תחת איום קיומי מתמיד וצופים בחדשות כפעולה הישרדותית.

החרדה מוצדקת, לדבריה. לא מדובר בפרנויה שמפיץ ראש הממשלה. החרדה מוצדקת, מפני שאיראן אכן מנסה מדי יום להשמיד את ישראל, באמצעות חמאס וחיזבאללה. לכן רוב רובם של הישראלים, כולל תומכי האופוזיציה, סבורים שההסכם עם איראן גרוע. נתניהו ויונית לוי הם היינו הך. שום הבדל. האם נתניהו הפסיד בקרב על ההסכם? לוי לא אמרה מלה על נזק אפשרי שגרם נתניהו ליחסי ישראל־ארצות הברית. היא רק ציינה שהוא הצליח למכור לציבור הישראלי את מאבקו בהסכם כהכרחי ואמיץ ("הוא נטל סיכון").
הרושם הבלתי מעורער הוא שלוי היא אחת הישראלים שקנו מראש הממשלה את הסחורה הזאת. היא הדגישה שנתניהו נבחר לשלטון בפעם הרביעית, מפני שישראלים רבים חשים שהוא האדם המתאים ביותר לשמור על ביטחונם האישי ועל ביטחונה של ישראל. ואכן, בשש שנות שלטונו היתה ישראל בטוחה יחסית, לדבריה. אין לה שום ביקורת על עמדתו ההפכפכה בסוגיית פתרון שתי המדינות. היא הסבירה כי נתניהו מאמין בכל לבו ברציונל שלפיו כל עוד האזור גועש בגלל האלימות שמפיצים דאעש, חמאס, אל־קאעדה וחיזבאללה, עדיף לישראל לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות כלום, לשמר את הסטטוס קוו. המסר הזה, היא אמרה, מחלחל לישראלים רבים ומדבר אל לבם. היא הדגישה כי בנקודה הזאת היא מייצגת במידת מה את הציבור הישראלי.
על "צוק איתן" אמרה לוי: "בטלוויזיה שלנו, ישראלים הותקפו שוב ושוב על ידי טילי חמאס. אנחנו הרגשנו שאנחנו מותקפים, ואכן היינו תחת התקפה. שאר העולם ראה מלחמה בעזה. הנראטיב שלנו היה: 'היי, עזבנו את עזה לפני עשר שנים, פירקנו יישובים ואנחנו חוטפים טילים, מה אתם רוצים מאתנו'. ושאר העולם אמר שישראל עושה משהו לא בסדר. ישראל מוצגת באופן לא הוגן בתקשורת העולמית, בלי שום ספק. ישראלים מרגישים שהם לא מקבלים יחס הוגן".

ומה בדבר שלום? "הישראלים, בנראטיב שלהם, הלכו עד הסוף עם רבין וברק ואולמרט, וכל פעם שהישראלים ניסו, זה התפוצץ להם בפרצוף, תרתי משמע, לא כמטאפורה, ובמשך שנים אנשים לא יכלו ללכב ברחוב ולשבת בבתי קפה בלי שיפוצצו אותם, והם בטראומה".
יונית לוי עוזרת לשלטון נתניהו. בשפת גופה, בנימת קולה, במבטיה ובתגובותיה. זה מעולם לא היה שקוף יותר. הוא מדבר מגרונה. אל "הישראלים". כל ערב.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “דעה: יונית לוי היא ליכודניקית מובהקת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s