זהבה גלאון עונה ליאיר לפיד


״באת לבלבל את המוח? תתחיל לקחת אחריות״! שבוע שעבר יאיר לפיד טען כי השמאל בישראל הגיע ל״אובדן דרך״ בכל מה שקשור בנושא המדיני. כעת, מנהיגת השמאל, חה״כ זהבה גלאון, משיבה ללפיד על הדברים: 

 

גלאון ולפיד. צילום: מיכל פתאל
 

יאיר לפיד, אני רוצה לדבר איתך על שקרים ועל אובדן דרך.

בימים האחרונים אתה אומר, ואני מצטטת אותך: "אם מישהו יוצא עם סכין קצבים ומסתער על אזרחים ישראליים, אני לא מוכן לקיים דיון על המניעים שלו."
באמת דברים שמנפחים את החזה. אבל השאלה היא מה בעצם אתה אומר בזה. בוא נתחיל עם מה שכן צריך לעשות: אם מחבל יוצא עם סכין קצבים ומסתער על אזרחים ישראליים הרי שדמו בראשו ויש לנו כבני אדם שפויים חובה אחת והיא לנטרל אותו ולהציל חיים. ואם באותו הרגע אפשר היה לנטרל אותו כך שהוא נותר בחיים, הדבר הבא הוא לשפוט ולהעניש אותו על פי חוקי מדינת ישראל. את זה אני זהבה גלאון השמאלנית אומרת, אבל אם אתה בקטע של להתנגד למשהו רק כי הוא יוצא מהפה שלי אתה מוזמן ללכת לבדוק אצל מפכ"ל המשטרה או הרמטכ"ל. בחיי שתקבל אותה תשובה. סבבה? סבבה.
עכשיו, נשאלת השאלה מה זה אומר שאתה לא מוכן לקיים דיון על המניעים של המחבל הזה. משוטר שנמצא בזירה אני באמת לא מצפה לקיים דיון על המניעים של מחבל שהוא צריך לנטרל. גם לא מאזרח שנקלע לאירוע. זה לא תפקידו. אבל אתה לא אף אחד מאלה – אתה מבקש להיות מתווה מדיניות, אפילו ראש ממשלה. התפקיד שלך, שלי, של מי שהוא נבחר ציבור – הוא להסתכל על התמונה הגדולה ולברר איך אפשר להגן על הביטחון של כל אזרחי ישראל לטווח ארוך. ואתה יודע משהו, בשביל לעשות את זה אתה כן חייב לקיים דיון על המניעים שלו.

אני אתן לך דוגמה. אף אחד לא מצפה שאשה שבעלה מכה אותה תשב ותקיים דיון על המניעים שלו. קודם כל צריך למנוע ממנו להתעלל בה והיא לא צריכה לשמוע אף אחד בתחנת המשטרה אומר לה שאולי היא עשתה משהו לא בסדר. אבל ממי שיושבים בוועדה לקידום מעמד האישה, או במשרד לביטחון פנים דווקא כן מצופה לבדוק את המניעים החברתיים והאישיים של בני זוג מתעללים כדי שהם יוכלו לפעול לעקור את התופעה מהשורש. כי אם, למשל, מסתבר שהרבה מקרי רצח של נשים בשנים האחרונות היו על ידי בני זוג שעבדו כמאבטחים וקיבלו אישור לקחת אקדח הביתה שאיתו הן רצחו אותן, אז גם בלי לקחת כלום מהאשמה שלהם אנחנו יכולים לצמצם את הסכנה על ידי שינוי במדיניות מתן ההיתרים לכלי ירייה. זו לא דוגמה היפותטית, זה משהו שקרה באמת והוביל ירידה דרמטית במקרי הרצח. זה אומר שמי שרצחו פחות שפלים פשוט כי היתה להם גישה לאקדח? ממש לא, אבל זה הולך להציל חיים של הרבה נשים בשנים הקרובות.

ועכשיו בוא נחזור למחבלים מהימים האחרונים. כשנתניהו מדבר בצדק על ההסתה הבזויה של התנועה האסלאמית סביב הר הבית ואומר שהיא מעודדת את תושבי מזרח ירושלים לבצע פיגועים, הוא לא מנהל דיון על המניעים של המחבלים? הוא מנהל בריבוע דיון על המניעים שלהם. כשניר ברקת מדבר (ולצערי רק מדבר) על הצורך להשקיע בבניית כיתות לימוד במזרח ירושלים הוא לא עושה את זה אחרי דיון במניעים של מחבלים קטינים? עושה גם עושה. ואם אתה היית שם, גם אתה היית מנהל דיון כזה. איך אני יודעת? כי רק לפני עשרה ימים התראיינת ואמרת שהפתרון ארוך הטווח לאלימות הוא עצירת בניה מחוץ לגושי התנחלויות והיפרדות מהפלסטינים. אז בוא נודה על האמת – אפילו אתה ניהלת עם עצמך דיון במניעים של המחבלים והגעת למסקנה שאולי אם לא נשב להם על הווריד ואם תהיה להם ריבונות זה יכול לשנות משהו. מילים שלך – לא שלי.

הטרור שאנחנו חווים בימים האחרונים הוא נורא, מחליא ומחריד. אין מספיק מילים כדי להביע את הזעזוע ממעשי הזוועה האלה. אתה צריך לדעת שכמנהיגים זה לא מספיק להתנהל בצורה שטחית ולדבר לאזרחים כאילו אנחנו מתדרכים שוטרים שיוצאים לסיור, כמו שאתה וגם רבים בממשלה מעדיפים לעשות בזמן האחרון. לא יכול להיות שהמסר שלך יהיה "ברגעים כאלה חשוב שתהיו חזקים ויאללה ביי". אנחנו חייבים להצליח לנשום עמוק ולחשוב אסטרטגית ולכן אנחנו חייבים לדבר על מניעים. מכיוון שזה כבר משהו שקרה אני אתמצת לך את הדיון:
יש כאלה בימין שמאמינים שכל הערבים כולם רוצים לרשת את כל הארץ ושזו מבחינתם מלחמת דת ולכן אין מה לעשות חוץ מלהילחם בהם עד שיבוא המשיח. שלא במפתיע, רוב הפוליטיקאים בימין שחושבים ככה מחזיקים בעצמם באותה תפיסה בדיוק, רק שהם בטוחים שמי שנתן להם את הזכות על הארץ זה הקדוש ברוך הוא ולא אללה. וכמו שראא'ד צלאח לא מייצג את הרוב הגדול של אזרחי ישראל הערבים, כך גם מטורללים כמו הרב שלמה אליהו לא מייצגים את רוב היהודים פה. אחרים בימין דווקא מבינים שיש כאן רוב של אנשים משני הצדדים שמאמין שהדבר היחיד שיבטיח את הקיום שלנו פה זה לחלק את הארץ ולתת לפלסטינים מדינה משלהם, רק שהפוליטיקאים האלה, או שהם לא מאמינים שההנהגה הפלסטינית מסוגלת להיות פרטנר להסכם, או שהם לא מאמינים מספיק בעצמם כדי לשלם את המחיר הפוליטי של לנסות ללכת על זה. גם אתה אגב חלק מהקבוצה הזאת, יחד עם נתניהו. ואתה יודע משהו – אני לא שונה בהרבה מהאנשים האלה: גם אני חושבת ששלום נעשה רק אם יהיו פה שתי מדינות נפרדות. ההבדל הוא שאני כן מוכנה לקחת את הסיכון של להכנס למו"מ ולדבר ולנסות להוציא מים מהסלע. ואני עושה את זה בדיוק בגלל שאני מסתכלת על המניעים של אותם מחבלים ומבינה שחלק גדול ממה שמוציא אותם לרחובות מעבר להסתה ולשנאה זה ייאוש עצום וענק, השפלה שלא נגמרת של הוריהם ושלהם, והעדר מוחלט והרמטי של תקווה. ולכן אני מבינה שלא לנסות לפתור את הסכסוך הזה עכשיו זה סיכון גדול בהרבה ויומיומי לחיים של כל אזרחית ואזרח במדינת ישראל, סיכון שאנחנו חווים על בשרנו כבר יותר מדי זמן בלי לנסות לעשות משהו לגבי זה.
אז יאיר, בעיקר אני רוצה שנפסיק עם ההתחסדות ושתתחיל להתנהג כמו בנאדם רציני. באמת שנמאס לי לשמוע כבר כמה אבו מאזן משקר – וואלה, שיקר. עכשיו מה הלאה? נמאס לי גם לשמוע שאין לו שליטה – וואלה, נכון, נתקענו בעזה עם החמאס שגרועים ממנו פי כמה, אפילו שנתניהו אוהב לדבר דווקא איתם ולא איתו. זה מה יש אפילו שהיה הרבה יותר נוח אם הפרטנר שלנו היה בובספוג עם סמכות ביצועית של פוטין. עכשיו השאלה היא לא איך מתבכיינים על זה שש שנים, אלא מה עושים עם זה ואיך דואגים לאינטרסים שלנו. במילים אחרות – באת לעבוד או באת לבלבל במוח? אני מבינה דבר אחד: החיים נותנים לך לימון – אל תשאל מה המניעים שלו, תשאל איך עושים ממנו לימונדה. ואם לא שמת לב אנחנו פה בתוך מטע ענק של לימונים. אז בחייך, תפסיק עם הדיבורים הריקים ותתחיל לקחת אחריות. 

מודעות פרסומת

4 מחשבות על “זהבה גלאון עונה ליאיר לפיד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s