כחלון מתכנן: הפחתת המע"מ ב-1% – ל-17%


תצלום הידיעה, ידיעות הבוקר.
 
שר האוצר, משה כחלון, החל לבחון את האפשרות של הורדת המע"מ באחוז אחד מ-18% ל-17%. בחינת הורדת המע"מ באה על רקע נתוני צמיחה מדאיגים ברבעון האחרון של 0.3%, מה שאם יתברר כנכון, לאחר שיתפרסמו נתונים מעודכנים, יוריד את הצמיחה השנתית לשיעור נמוך מזה הצפוי בתחזית התקציב. לאחר פרסום הנתונים כינס שר האוצר את בכירי המשרד בבקשה לבחון דרכים להתמודד עם נתוני הצמיחה הנמוכים. הכוונה להוריד את המע"מ נחשפה הבוקר ב"ידיעות אחרונות".  

המע"מ שמוטל על המוצרים שאנו רוכשים נחשב למס רגרסיבי, ככזה הפוגע בשוויון, מכיוון שבשכבות החלשות עיקר ההכנסה מוקדשת לצריכה, כך שהמע"מ פוגע יותר, יחסית, בהכנסות שלהם, לעומת השכבות החזקות שם חלק מההכנסה מוקדשת לחסכון והשקעה.

המשמעות של הורדת המע"מ באחוז אחד היא אובדן הכנסות של כ- 4-4.5 מיליארד שקל בשנה, כך שבמידה ויוחלט להוריד את המע"מ אך לא להעלאות מסים בצורה אחרת משמעות הדבר תהיה הגדלת הגרעון שכבר עתה עומד על 2.9% עבור 2015, שיעור גבוה מהמתווה המקורי ב-0.9%.
על פי תחזית ההכנסות המקורית, שחזתה כי ההכנסות ממסים עקיפים יעמדו על 129.1 מיליארד שקל השנה, ישנו חוסר בגביית מסים של כ-400 מיליון שקל. עם זאת, בהתאם לתחזיות המעודכנות של האוצר מלפני מספר חודשים מעריכים באוצר כי תעמוד הגבייה של מסים על עקיפים על 126.8 מיליארד שקל, ובהתאם לתחזית זו ישנו עודף גבייה של 600 מיליון שקל.
(הכתבה באדיבות עומרי מילמן, כלכליסט)

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s