מדור גולשים כותבים: רועי כחלון מגיב לדבריה של גלאון כנגד ההלכה היהודית


#גולשים_כותבים – מדור חדש בבלוג והפעם: הגולש רועי כחלון מגיב לדבריה של זהבה גלאון שפירסמנו בבלוג אמש ולפיהם : ״טוב שיש חוקים במדינה שסותרים את ההלכה היהודית״.

 

גלאון
 
על זהבה ו3000 העוקבים.

כואב לי שאני צריך להתבייש שהתורה שלנו מתירה עבדות. כואב לי שאיש אינו יודע שהעבדות בתורה היא כל כולה שיקום וחזרה למוטב; אדם שאין ביכולתו לחיות בכוחות עצמו ושולח ידיו בכסף לא לו – יימכר לעבד. שם יתייחסו אליו יותר טוב ממה שהוא יכול היה לדמיין. שם יוכל להתחיל את חייו מחדש, לקבל הבנה על רכוש מהו, לראות כיצד משפחה תקינה מתנהלת ואף להקים אחת משלו. אמנם העבדות עברה מן העולם, אבל אידאל השיקום – רלוונטי והכרחי מתמיד.

אבל זה לא אנחנו. אנחנו מעדיפים שגנב ירקב בכלא, יעשה תואר, ישתחרר אחרי 3 שנים ו4 עורכי דין ממולחים ויחזור לסורו.

אלו החיים שאנחנו רוצים.

**

כואב לי שאני צריך להתבייש שהתורה שלנו לא מתירה משכב זכר. כואב לי שאיש אינו יודע שמטרת התורה להדריך אותנו שיש משהו מעבר להנאתו האישית של האדם בעולם. כואב לי שצריך להסביר את הידוע לכל – ממשכב זכר אין לעולם תועלת. אין פרי בטן, אין המשכיות. זו הנאה מהצד הנמוך ביותר – פיזית, רגעית, זמנית, חסרת תכלית. להנאה כזאת התורה לא יכולה לתת תוקף קדוש ונשגב.

אבל אנחנו מודרנים וליברלים. אנחנו לא רוצים חיי תוכן שבהם גם בהנאותיו של האדם אפשר למצוא ערך ותועלת.

אלו החיים שאנחנו רוצים.

**

כואב לי שאני צריך להצטדק בשם התורה על כך שאיננה מפלה נשים לרעה. כואב לי שאני צריך להסביר לאנשים כמו יאיר לפיד שמסמך הכתובה איננו מסמך שוביניסטי, אלא הדבר הכי טוב שקרה לנשים בעידן שבו גבר עושה בכל אישה כרצונו. כתובה היא העוגן שכל גבר ואישה צריכים בעולם שבו יופי הוא דבר חולף ואחד הצדדים עשוי להישבות בקסמיו. כתובה היא הביטחון שהנאות זמניות ורגעיות לא יקלקלו בניין שנבנה בין בני הזוג בכל שעה ושעה.

אבל אנחנו במאה ה21. במאה ה21 האישה עובדת, ומפתחת קריירה. במאה ה21 תנועות פמיניסטיות קמות בכל רגע ויש לנשים שיושבות שם המון זמן לעבוד. כי ככה זה כשהבעל "בעבודה עד מאוחר". ככה זה כששליש מהזוגות הנשואים בוגדים.

אלו החיים שאנחנו רוצים.

**

כואב לי שאני צריך להצדיק את החלום על מלך בארץ ישראל. מלך? השתגעתם? כולם חיים כל הזמן את שוני הדעות ואת המחלוקות היומיומיות. והתורה, מה היא מבינה? היא בכלל מדברת על איזה יום הזוי שבו נסכים ונהיה לעם אחד ותהיה אידאולוגיה ודרך משותפת. ויהיה מלך שלא ידכא או ירסס אותנו בגז – אלא יהיה לדמות מאגדת ומחברת.

אבל עזבו חלומות, אנחנו רוצים את המחלוקות והשנאה. הרי מי בכלל נהנה מתחושת האחדות שהייתה כאן בשובו אחים וצוק איתן? תנו להשתלח בארגוני שמאל ולשנוא את הימין.

אלו החיים שאנחנו רוצים.

**

כואב לי שאני יושב בישיבה ומשתדל ללמוד ולהבין דברים אחרת, לקבל נקודת מבט שונה ואידאלית יותר על המציאות, אבל במרחק לחיצה נמצאת זהבה גלאון ו3689 האנשים שאהבו את דבריה – שלהם לא מובן בכלל למה אנחנו יושבים בישיבות שלנו ולומדים תורה. עוסקים בטקסט ישן ולא אקטואלי. וזהבה לא אשמה, גם לא 3689 שסימנו את דבריה כאהובים. אני אשם. אני ועוד המון אנשים שלומדים תורה וקצת מרגישים לא נעים כשמדברים עליה בחוץ.

יש לנו תורה. ישרה, אקטואלית, רלוונטית וחיה היום יותר מאי פעם. להתנצל עליה יהיה מהלך של רפיסות וזלזול באנשים שהמיתו עצמם רק כדי לגרום לה לעבור מדור לדור. רק כדי שלא תישכח.

יבוא יום ונרגיש בנוח לדבר. לדבר על האידאלים והחלומות שלנו על מלכים ושלום. על הנאות עם תוכן וזכויות נשים. ניקח חלק במערכות עיתון, בדסק החדשות, ואפילו בטקס פרסי האוסקר. נגיע עם התורה הפרימיטיבית הזאת שלנו לכל מקום ונגלה בסוד שהיא לא שייכת לנו יותר ממה שהיא שייכת לשאר העם. והיא לא תהיה יותר לשק חבטות, ואנחנו לא נתבייש בה יותר.

"אמצאך בחוץ אשקך, גם לא יבוזו לי" (שיר השירים, ח')

  

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s